[colbonews.co.il] גמליאל הבטיחה להעביר החלטת ממשלה לסגירת בז"ן עד 2030

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 2 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
июн 2020 29 15:36

[colbonews.co.il] גמליאל הבטיחה להעביר החלטת ממשלה לסגירת בז"ן עד 2030

Непрочитанное сообщение Инфодроид

בדיון שנערך היום (שני) בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת בנושא "מפרץ חיפה – תמונת מצב והתוכניות העתידיות לפינוי המפעלים המזהמים" אמרה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל כי בכוונתה להעביר בקרוב החלטת ממשלה על מועד לסגירת מתחם בז"ן שיסתיים לא יאוחר מ-2030.

בדיון בוועדה בראשותה של ח"כ מיקי חיימוביץ' השתתפו ראשי ערים ממטרופולין חיפה ונציגים ממשרד האוצר, מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וממשרד הבריאות.

גמליאל אמרה: "אני מתכוונת להעביר בזמן הקרוב החלטת ממשלה בתיאום עם הגופים הרלוונטיים – משרדי האוצר ורשות מקרקעי ישראל – שלפיה ייקבע מועד לסגירת מתחם בז"ן. זה תהליך שצריך להתחיל מיידית, והוא יהיה הדרגתי ויסתיים לא יאוחר מ-2030. הבנתי מהר מאוד שאם אני לא אוביל את הנושא ואדחף אותו, זה לא יקרה. ואם זה לא יקרה, תתרחש קטסטרופה סביבתית וכלכלית. אני מאמינה שבביצוע נכון, התהליך יוביל לתועלות לכל הנוגעים בדבר, כך שכולם ייצאו מורווחים. הצעד הזה מתכתב עם אג'נדה מרכזית שלנו במשרד: גמילת ישראל משימוש בדלקים פוסילים מזהמים. גם המגמות העולמיות תומכות בכך שהשימוש בתזקיקי נפט יצטמצם משמעותית בשנים הקרובות, כך שלא יהיה צורך ביכולת הזיקוק הקיימת כיום. יש בפינוי המתחם גם היגיון סביבתי וגם היגיון כלכלי. בכל העולם כבר מבינים – תם עידן הדלקים הפוסיליים. העולם הולך לרכבים חשמליים ולאנרגיות מתחדשות, וכך גם ישראל. בעידן כזה לא צריך בית זיקוק בחיפה".

לדבריה של גמליאל, "זה לא יקרה ביום אחד, ואני מודעת למורכבות. יש לתת מענה לסוגיות לאומיות כדוגמת העסקת עובדים, תשתית חליפית לאחסון דלקים, אחסון בנמלים ועוד. מדובר בפרויקט לאומי ממדרגה ראשונה. יש לקדם מקומות עבודה חלופיים, לבסס את משק האנרגיה על אנרגיות מתחדשות ולהחליט על הדרכים לחיזוק המטרופולין בחיפה. יהיה גם צורך לשקול תוכניות קיימות כמו קרקעות הצפון ולמצוא להן חלופות".

גמליאל הוסיפה: "אני רואה חשיבות סביבתית גדולה בקבלת החלטה ממשלתית ברורה בעניין עתיד מפרץ חיפה וסיום אי הוודאות בנושא. הימנעות מהחלטה תגרום לתעשייה לגווע מאליה ותוביל לפגיעה בסביבה ולחוסר יכולת לשקם את הקרקע. במצב כזה, ללא החלטה, יישאר המטרופולין רק עם ההשלכות הסביבתיות השליליות של המפעלים אבל ללא מנוע לפיתוח. אם לא ננהל את זה נכון, מהר מאוד עלול מתחם בז"ן להפוך למתחם אחסון דלקים. לפני 100 שנה מיקמו הבריטים את בתי הזיקוק בנמל חיפה כנקודת יציאה לאירופה. זה כבר לא רלוונטי לשנת 2020. אני מסתכלת קדימה על העתיד שלנו – אנחנו חייבים להסתכל מה נכון עכשיו עבור מדינת ישראל ועבור מטרופולין חיפה. אני רואה לנגד עיני את מפרץ חיפה עם תעשיות ירוקות וחדשניות שינצלו את היתרונות של העיר ויהפכו אותה לאבן שואבת לצעירים. זה לא חלום, בקרוב זו תהיה המציאות".

חיימוביץ' אמרה: "אני מלווה באופן צמוד את המאבק של תושבי חיפה והקריות זה תקופה ארוכה. אלו הם האנשים שחיים בזיהום אוויר מתמיד באזור שתחלואת הסרטן בו היא מהגבוהות בארץ. אני רואה מול עיני את האנשים ואת הילדים שמגיע להם לגדול ולצמוח בביטחון, ולכן השאיפה בדיון היא לקבוע לוח זמנים מוגדר לקידום החלטת ממשלה לפינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה. מפעלים שהיוו בעבר מקור לגאווה, לאנרגיה ולעבודה הפכו בחלוף הזמן לקריה פטרוכימית עצומה בלב אוכלוסייה אזרחית".

The post גמליאל הבטיחה להעביר החלטת ממשלה לסגירת בז"ן עד 2030 appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Source: https://www.colbonews.co.il/environment/80411/

Новая тема Ответить