[colbonews.co.il] פרשת "מק ישו": העליון דחה ערעור נגד קליש רותם

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Аватар пользователя
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
ноя 2020 12 14:11

[colbonews.co.il] פרשת "מק ישו": העליון דחה ערעור נגד קליש רותם

Непрочитанное сообщение Инфодроид

 

בית המשפט העליון דחה את הערעור שהגישה האגודה לזכויות האזרח בישראל על דחיית עתירתה של האגודה נגד ראש העיר עינת קליש רותם וחברת מוזיאוני חיפה בפרשת היצירה "מק ישו".

בינואר 2019 חשף "כלבו – חיפה והקריות" כי היצירה "מק ישו" של האמן יאני לינונן אשר הוצגה במוזיאון חיפה לאמנות עוררה זעם במגזר הנוצרי בעיר. בעבודה הוצג צלב שעליו תלויה דמותו של רונלד מקדונלד – הליצן של רשת ההמבורגרים הבין לאומית מקדונלד'ס – בתנוחה של ישו הצלוב. היצירה הוצגה במסגרת התערוכה "סחורה מקודשת", שהיתה חלק מאשכול של 12 תערוכות שנקרא "Shop It" אשר בה ביטאו אמנים שונים את יחסם לתרבות הצריכה המודרנית. יצירה נוספת שמוצגת באשכול מציגה את ישו כבובת קן (בן זוגה של ברבי) ביצירה של פול ומריאנלה "קן ישוע המשיח", ויש בו גם הדפס צבע על נייר ראג של האמן ניק סטרן שבו נראה אדם פושט זרועות לצדדים, צלוב כביכול ומדמם, כשהוא מחזיק בשקיות של שופינג.

בעקבות הפרסום שלחה שרת התרבות דאז מירי רגב מכתב למנכ"ל חברת המוזיאונים דאז נסים טל בקריאה להסיר את העבודות שלדבריה מגחיכות את ישו, תוך כדי איום מרומז על הפסקת התקצוב של המדינה במוזיאון. ימים אחדים לאחר מכן הפגינו מאות אנשים ברחבת הכניסה של המוזיאון וניסו לפרוץ אליו במטרה להוריד את היצירות מהקירות. השוטרים הדפו את המפגינים, ובתגובה הושלכו לעברם אבנים, שמהן נפצעו בראשם שלושה שוטרים.

ימים אחדים לאחר מכן הודיעה קליש רותם על סיומו של המשבר, וכתבה בפוסט בפייסבוק: "בסיכום עם ראשי הכנסיות, והיות וחוזה ההשאלה של הפסל 'מק ישו' מסתיים בימים אלה, היצירה תוסר ושאר הפריטים יהיו תלויים בחדר סגור. ללא כל קשר, אנו מאמינים בחופש הביטוי כחלק מאבני היסוד של הדמוקרטיה. צר לנו על עוגמת הנפש שחוותה הקהילה הנוצרית בחיפה ועל הפגיעה הפיזית והאלימות שהתרחשו בעקבותיה".

אלא שבכך לא תמה הפרשה. האגודה לזכויות האזרח עתרה לבית המשפט המחוזי בחיפה בשבתו כבית המשפט לעניינים מינהליים בבקשה שיורה לראש העיר להימנע מלהתערב בתוכן היצירות שמועלות במוסדות תרבות שנמצאים בבעלותה של העירייה או שמקבלים ממנה תמיכה, ולחייב את קליש רותם להודיע לחברת מוזיאוני חיפה כי אין כל מניעה להציג את "מק ישו" במוזיאון.

בית המשפט פסק כי הגורם המוסמך לקבוע את תכני התערוכה במוזיאון הוא הגורם המקצועי וכי עליו לפעול משיקולים מקצועיים, אך הדגיש כי עליו להביא בחשבון את החובה למנוע פגיעה ברגשות הציבור "בדרך של יצירת האפשרות לכל מבקר במוזיאון לבחור לפי שיקול דעתו העצמאית לא לצפות ולא להיחשף לחלק כזה או אחר של התערוכה המוצגת במוזיאון". כמו כן פסק בית המשפט כי לראש העיר אין סמכות להתערב בתכני התערוכה אך "יש לה הסמכות ואף החובה לפעול למניעת פגיעה ברגשות אוכלוסיית העיר. לשם כך עליה לפעול באמצעות גורמי אכיפת החוק. בד בבד מוסמכת ראש העיר לפעול בדרך של עידוד ההידברות בין קבוצות אוכלוסיה ועדות שונות. נוסף על כך מוסמכת ראש העיר להנחות את כל גורמי הרשות המקומית, לרבות גורמי אמנות ותרבות הפועלים מטעם העירייה ובתחום שיפוטה, להביא במסגרת שיקוליהם העצמאיים את החובה למנוע פגיעה ברגשות ולאפשר בחירה חופשית באפשרות לצפות בתכנים אמנותיים כאלו או אחרים או להימנע מחשיפה".

 

The post פרשת "מק ישו": העליון דחה ערעור נגד קליש רותם appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить
  • Похожие темы
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в «Новости от местных изданий»

Disclaimer