[colbonews.co.il] שהירה שלבי: "מה זה לשרוף פחי אשפה? מה זה הוונדליזם הזה? זה לא מאבק"

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 2 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
май 2021 14 13:12

[colbonews.co.il] שהירה שלבי: "מה זה לשרוף פחי אשפה? מה זה הוונדליזם הזה? זה לא מאבק"

Непрочитанное сообщение Инфодроид

כבר שלושה ערבים רצופים ששהירה שלבי, סגנית ראש העירייה החדשה ואחת משני נציגי חד"ש במועצת העיר, מסתובבת במושבה הגרמנית ובריכוזי אוכלוסייה ערבית אחרים בעיר, בניסיון להרגיע את המשולהבים, להשפיע ולשכנע אותם להשאיר את האלימות בצד. שלא זו הדרך הנכונה למאבק, צודק ככל שיהיה.

"היה מפחיד בשלישי בהפגנה, לא ראיתי אף פעם כזה דבר בחיפה", היא אומרת ביום שלמחרת, "באמת. רציתי להגיע להפגנה של 'אישה לאישה' בכיכר אונסק"ו, אך לא הספקתי. התחלתי לרדת למטה בשדרות בן גוריון, ופגשתי חלק מהחבר'ה שהיו שם. ניסיתי לדבר איתם, ביקשתי שירגיעו, שישמרו על עצמם. הלכתי לתחנת המשטרה לראות מה קורה עם כל העצורים ואחר כך עשיתי סיבוב נוסף במושבה. ניסיתי לדבר עם הצעירים, לשכנע אותם לעזוב את האבנים, להסתובב וללכת הביתה. נסעתי לוואדי ניסנאס, כדי לדבר עם הצעירים שהבעירו אש ברחובות".

לא נראה שהם מקשיבים ושהם נרגעים.

"כבר שלושה ערבים שזה מה שאני עושה ברחובות – מסתובבת, בודקת, מנסה להרגיע את הצעירים, ומנגד את המשטרה. זאת לא הדרך. חשוב להבין, חשוב להשמיע קול, יש פה מצב פוליטי קשה, לאנשים צריכה להיות אמירה, אבל לא זו הדרך. אסור שהפגנה תהפוך להתפרעות, גם אם יש לך זכות ציבורית, אתה מאבד את הלגיטימציה. אני מתכוונת לא רק לגבי חיפה, כולם מדברים על חיפה כעל מקום משותף, אבל לא רק. אני מדברת בכלל על קבוצת מיעוט והחברה הערבית. אנחנו בנינו פה במשך שנים את המוניטין שלנו, את הדרך שלנו למאבק, אנחנו נאבקים למען הזכויות שלנו, וזו לא הדרך. זה מסוכן. וגם תוסיפי לזה את ההיערכות המוגברת של המשטרה שבאה בכוחות מאוד מתוגברים. היא רצתה לפזר את ההפגנה הזו בכוח, וברגע שיש התפרעות זה מסוכן.

Изображение

שהירה שלבי (צילום: חגית הורנשטיין)

"צריך לקחת בחשבון שיש פה אלימות שצריך להיזהר ממנה, לא להתגרות במשטרה ולא לשים את עצמו במקום המסוכן בשני מובנים – במובן הציבורי של איזה מאבק ואיזה שיח אנחנו רוצים לקדם, וגם במובן הפיזי – לא לסכן את עצמנו. מעבר לשני הדברים האלה, אני שואלת מה זה לשרוף פחי אשפה? מה זה הוונדליזם הזה? זה לא מאבק. קודם כל זה רכוש ציבורי של כל אדם שחי שם, שירות עירוני שכולנו מקבלים והוא על חשבון משלם המיסים. מה זו הפגיעה הזו? אני באמת לא מבינה את זה".

הם פוגעים בבעלי העסקים.

"זה בדיוק מה שרציתי לומר. העסקים האלה אחרי יותר משנה של אפס הכנסות, עד שהם הרימו טיפונת את הראש, הורסים להם. הרמדאן זו תקופה מאוד טובה לעסקים ואנשים התחילו לבוא, ופתאום משום מקום מזניקים כל מיני חבר'ה – אני מדברת על היום השני – זו לא הייתה הפגנה מאורגנת, וכ-200 חבר'ה שאי אפשר לדעת מאיפה הם הגיעו גרמו לכל הסועדים במסעדות לברוח, ובעלי העסקים נאלצו לסגור. הם גם פוגעים בציבור התושבים שהיה שנה שלמה סגור בתוך הבתים, לא יצא ומגיע לו לשמוח. נכון, אי אפשר להתעלם מהמצב הפוליטי הקשה, אני רואה את מה שקורה בירושלים ובשיח' ג'ראח, ואנחנו רואים את המלחמה בעזה, אז כן יש זכות להפגין ויש זכות להשמיע קול, אבל צריך להיות מאורגן.

בדרך כלל כשאנחנו יוצאים להפגנה יש הנהגה שאת פונה אליה, שהם קובעים את הסף. יש מארגנים, יש סדרנים עם סרט מזהה סביב הזרוע. לא ראיתי דבר כזה, אין לך עם מי לדבר, לא עם האנשים האלה וגם לא עם המשטרה. ניסיתי כמה פעמים לדבר עם המשטרה, ואין עם מי לדבר. לא רוצים לדבר איתנו. אנחנו מבקשים להרגיע, לבקש מהמשטרה להכיל את הסיטואציה, להכיל את הצעירים האלה, להבין שיש פה כעס. אם לא תהיה אלימות מצד המשטרה, זה ירחיק את ההתפרעויות של הצעירים. גם שם לא הרגשתי שיש אוזן קשבת".

The post שהירה שלבי: "מה זה לשרוף פחי אשפה? מה זה הוונדליזם הזה? זה לא מאבק" appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить