[colbonews.co.il] בית המשפט ביטל היתר בנייה שנתנה העירייה: "הוצא שלא כדין"

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Аватар пользователя
Инфодроид
Робот
Стаж: 1 год 9 месяцев
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
окт 2021 11 09:30

[colbonews.co.il] בית המשפט ביטל היתר בנייה שנתנה העירייה: "הוצא שלא כדין"

Непрочитанное сообщение Инфодроид

 

בית המשפט המחוזי בחיפה, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, קיבל את העתירה של עמותת "מעופפי הים" נגד העירייה, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ושתי העמותות – "רואים את האופק בים" ו"אל הים". בפסק הדין שניתן אתמול (ראשון) קבע השופט מנחם רניאל, כי היתר הבנייה שניתן לשתי העמותות מבוטל, לאחר שהוצא שלא כדין. "המשיבות 2-1 (עיריית חיפה והוועדה המקומית – ב"כ) תפעלנה כדין כלפי המשיבות 4-3 (שתי העמותות – ב"כ) לאכיפת חוק התכנון והבנייה כלפי מי שבנה ומשתמש במקום ללא היתר ובנייה", דברי השופט. בנוסף, העירייה, הוועדה המקומית ושתי העמותות חויבו לשלם לעמותת "מעופפי הים" הוצאות משפט בסכום של 9360 שקלים.

דבר הגשת העתירה על ידי עמותת "מעופפי הים" פורסם לראשונה ב"כלבו – חיפה והקריות" במארס האחרון. בעתירתה טענה העמותה, כי הקצאת השטח בחוף כאן בקרית חיים לעמותות "רואים את האופק בים" ו"אל הים" על ידי העירייה נעשתה בניגוד לחוק. העמותה טענה, בין השאר, ל"משוא פנים שבא לידי ביטוי בחוסר יושר ובחוסר הוגנות מתוך רצון להעניק את הקרקע ל'מקורבים לממלכה'… הוזזו הצידה, ואף הועלמו, כללי המינהל התקין".

עוד בטרם הגשת העתירה, חשף "כלבו – חיפה והקריות", כי משרד הפנים עורך בדיקה האם עיריית חיפה פעלה במקרה זה בהתאם לנוהל ההקצאות, מאחר שלשתי העמותות לא היה אישור מינהל תקין בעת שהוקצה להן השטח. זאת בעוד שלעמותות שלא זכו בהקצאה, היה אישור מינהל תקין. ביוני חשף "כלבו – חיפה והקריות", כי בעקבות הבדיקה, קבע משרד הפנים כי הקצאת השטח של העירייה לעמותות נעשתה בניגוד לחוזר מנכ"ל משרד הפנים. במכתב ששלח הממונה על המחוז במשרד הפנים, פאיז חנא, למנכ"ל העירייה אוהד שגב, הוא הורה לו להגביל את תקופת ההקצאה ל-60 ימים לכל המאוחר מסיום עונת הרחצה המוכרזת, ולאחריה לצאת להליך הקצאה מחדש. בין לבין הגישה עמותת "מעופפי הים" גם תלונה במשטרה נגד קליש רותם וממלא מקומה נחשון צוק.

Изображение

מבט מלמעלה על שטח ההקצאה והמבנים בו
"היתר בנייה בהליך בזק"
עוד טענה עמותת "מעופפי הים" בעתירתה, כי הוועדה המקומית העניקה לשתי העמותות היתר בנייה בהליך בזק, "במטרה לייצר עובדות בשטח, עוד בטרם אושר במועצת העיר החוזה בין הצדדים ועוד בטרם הייתה למשיבות 4-3 (העמותות – ב"כ) זכויות קנייניות כלשהן בקרקע. מדובר בהיתר להקמת מתקנים על חוף הים שישמשו את מועדוני הגלישה, וזאת בניגוד לפרוצדורה החוקית ובניגוד להליכי תכנון תקינים", כך על פי העתירה.

באי כוחן של העירייה והוועדה המקומית טענו מנגד, כי ב-21 בינואר אושרה ברשות הרישוי הבקשה של העמותות להציב מכולות בחוף הים, לאחר קבלת חוות דעת מטעם הייעוץ המשפטי של הוועדה המקומית והגורמים המקצועיים במינהל ההנדסה. לדבריהם, ב-4 בפברואר הופק היתר בנייה לעמותות בהתאם לאישור בקשתן להיתר, ואז החלו העמותות בביצוע העבודות. "לא נפל פגם מינהלי בסוגית מתן היתר הבנייה למשיבות 4-3 המצדיקות את התערבותו של בית המשפט הנכבד, ויש לדחות בעניין זה את העתירה על הסף ולגופה", כתבה באת כוחן של העירייה והוועדה, עו"ד שי וינברגר.

בדיון שהתקיים לפני כשבועיים אמר עו"ד אדיר בנימיני, בא כוחה של עמותת "מעופפי הים", כי הגיע לידיו דוח הפיקוח וכי במהלך הדיונים בקבלת היתר הבנייה, חברי הוועדה – מהנדס העיר ויו"ר הוועדה – התעלמו לחלוטין מכל מה שנכתב בדוח הפיקוח, לפיו מדובר בעבירות בנייה ובהכשרה בדיעבד של "שרץ תכנוני שנבנה ללא היתר". "הדין בישראל קובע שרק במקרים חריגים שבחריגים יכשירו בדיעבד מה שמכונה עבירות בנייה, דברי עו"ד בנימיני, "ופה מדובר בשני גורמים שנהגו, עשו דין לעצמם, ועוד לפני שהיה להם היתר ביד הלכו והקימו את המתקן ללא סמכות וללא היתר בתוקף. הסוגיה הזו הייתה צריכה להיות חלק מהשיקולים שהוועדה הייתה צריכה להתייחס אליהם ולהידרש אליהם במסגרת הדיון בבקשה להיתר. ולא. הדבר הזה לא נעשה. לפי מכלול הדברים אנחנו טוענים שעל בסיס כל סוגיה בנפרד אפשר לבטל את ההיתר הזה… אנחנו סבורים שיש מקום שבית המשפט יתערב ויורה על ביטול היתרי הבניה".
"התוכנית לא מתאימה למציאות"
השופט רניאל, שבחר לא לדון בסוגיית הקצאת השטח בשל טענה לשיהוי, לא חסך דברים קשים מבאת כוחן של העירייה והועדה, עו"ד וינברגר, בכל הקשור למתן היתר הבנייה. השופט: "אחרי שבדוח פיקוח נאמר 'ביקרתי במקום מדובר על לגליזציה, ארבע מכולות קיימות בשטח ושני מבנים של שירותים, תמונות נשלחו לגברת שמש אסתי. התוכנית שהוגשה לא מתאימה למציאות'. אז ארבעה ימים אחר כך אסתי שמש, זו שקיבלה את התמונות, היא מודיעה שהבקשה עומדת בתנאים המוקדמים ועוברת לביקורת תוכן, ואז ניתן היתר. נשאלת השאלה איך ניתן היתר כאשר ידעו שמדובר שם בבנייה בלתי חוקית? לא רק שהבנייה בלתי חוקית אלא שהתוכנית שהוגשה לא מתאימה למציאות. מה צריך יותר מזה כדי לא לדון?".

עו"ד וינברגר השיבה: "רשות רישוי איננה נעדרת סמכות לדון בתוכנית שמוגשת בלגליזציה. היא נעדרת סמכות לדון בתוכנית שכרוכה בהקלה או בשימוש חורג".

השופט רניאל: "לא, לא, גבירתי. אני לא עוסק בשאלה של הסמכות, יש לה סמכויות, אבל על פי הדין היא צריכה להשתמש בסמכויות שלה באופן שלא תתיר הפרת חוק. יותר מזה, בוודאי שרשות רישוי לא יכולה להתעלם במסגרת פעולתה, במסגרת סמכותה, היא לא יכולה להתעלם מזה שהתוכנית שמוגשת לה לא מתאימה למציאות. היא לא יכולה לתת איזה היתר תיאורטי למה שלא נמצא במציאות. אז מה שידעה הוועדה המקומית בשעה שהיא נתנה את ההיתר זה שהתוכנית לא מתאימה למציאות".

השופט הציע לצדדים להגיע להסכמה בטרם מתן פסק דין, כי היתר הבנייה יתבטל ב-31 בחודש "עקב הפגמים שנפלו בהוצאתו". המשיבות קיבלו את הצעת השופט, אך ביקשו כי יתחשב בכך בבואו לפסוק הוצאות. לעירייה ולוועדה המקומית הורה השופט לפעול כדין כדי לאכוף את חוק התכנון והבנייה.

 

The post בית המשפט ביטל היתר בנייה שנתנה העירייה: "הוצא שלא כדין" appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить
  • Похожие темы
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в «Новости от местных изданий»

Disclaimer