[colbonews.co.il] מפלה לקליש: מועצת העיר אישרה פטור מהיטלי השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Аватар пользователя
Инфодроид
Робот
Стаж: 3 года 2 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
апр 2022 06 20:40

[colbonews.co.il] מפלה לקליש: מועצת העיר אישרה פטור מהיטלי השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית

Непрочитанное сообщение Инфодроид

 

מפלה לקליש-רותם. בתום דיון סוער אישרה אמש (שלישי) מועצת העיר פטור מהיטלי השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית ברוב אזורי העיר, למעט פרויקטים ברכס הכרמל, שם יוטל עליהם היטל השבחה בשיעור של 50 אחוז. בכך קיבלה מועצת העיר את הצעת ההחלטה הנגדית, שהביאה מועצת השינוי, ודחתה את ההצעה שהביאה הנהלת העירייה.

בהצעת ההחלטה שהביאה הנהלת העירייה התבקשה מועצת העיר לאשר היטלי השבחה בשיעורים של 50-25 אחוז בהתאם לאופי השכונות השונות ובשיעור של אפס אחוז רק בשכונות מוחלשות. מהנדס העיר אריאל וטרמן אמר בישיבה: "האזורים שאנחנו מבקשים להעניק להם פטור גדלו, ואילו האזורים שאנחנו רוצים להטיל עליהם 50 אחוז הצטמצמו באופן משמעותי. למה אנחנו רוצים את הכסף הזה? לא להגדלת תקנים ומשכורות למינהל ההנדסה. הכסף הזה יש לו שימוש לפיתוח תשתיות. אנחנו לא רוצים להגיע למצב כמו זה שנוצר בחביבה רייך, שהייתה בו התחדשות עירונית, נהרסו בניינים ישנים ומתפוררים ונבנו בתים חדשים, אבל שם ניתן פטור מהיטל השבחה, והגענו למצב שבקופה אין כסף בשביל להקים שם את החניונים הנדרשים".

וטרמן הדגיש בדבריו את החשיבות שבאישורה של ההצעה של הנהלת העירייה, שעברה שינויים לאחר שיתוף הציבור. וטרמן: "בעדכונים שעשינו היינו לארג', כדי לדחוף את הפרויקטים. יש חשש גדול שמתוך הרצון 'לדחוף', ואנחנו לגמרי שם, אנחנו נאבד את היכולת לתת אחרי זה מענה בתשתיות הציבוריות".

גם גזבר העירייה, שמואל מרמלשטיין, ביקש להבהיר את החשיבות שבהעברת ההצעה כפי שהביאה אותה ההנהלה לאישור המועצה: "יש לי בקשה", אמר מרמלשטיין, "כשאתם באים לקבל את ההחלטה, תשקלו את כל הנתונים, ובכללם גם את ההוצאות שעומדות בפנינו וממולן את ההכנסות שאנחנו צריכים בשביל לממן אותן".

וטרמן אמר בהמשך: "אנחנו יוצאים מגדרנו, כדי להגיד לכם שעשינו ניתוח מקצועי. אנחנו בחשש גדול שכל החלטה שתגרע מההכנסות של העירייה תעשה את התוכניות הפסדיות לעירייה בצורה דרמטית של מאות מיליונים. זה לא משהו שולי שנוכל לחפות עליו".

קליש-רותם אמרה: "אנחנו לא רוצים חביבה רייך 2".

סגנית ראש העירייה, סופי נקש, אמרה, כי יש להחיל פטור מהיטלי השבחה בכל אזורי העיר, מלבד הכרמל הוותיק. על ההצעה של העירייה אמרה נקש: "בכל הכבוד, ההצעה הזו היא מוות וקבר לכל התחדשות עירונית בעיר".

אלי בן דיין אמר: "באים גורמי המקצוע ושמים לנו כחברי המועצה את סיכונים שכרוכים בכך אם לא נקבל את ההצעה. לפתחנו עומדות שתי אפשרויות: מה שהם (הנהלת העירייה – ב"כ) מציגים לנו, זה מראה שחורות ואפשר לזרוק לפח; אפשרות שנייה זה לנסות ולגבש איזושהי החלטה שנותנת לנו סוג של פתרון, כי זו החלטה לחמש שנים, לא החלטה שמחר בבוקר נתכנס ונשנה אותה. נשאלת השאלה מה אנחנו עושים".

לאחר שהיועצת המשפטית של העירייה, עו"ד ימית קליין, התריעה בפני חברי המועצה, כי ההצבעה על הנושא חייבת להתקבל עוד באותו הדיון, התקיימו ההצבעות. על ההצעה המקורית שהגישה הנהלת העירייה הצביעו 15 נגד, שישה בעד (אלפר, קליש-רותם, צוק, קפלן, אוזן ובליטנטל)  ושלושה נמנעו (הירוקים – שנער, בליצבלאו והאן). קליש-רותם סיכמה את הפרק הזה של ההצבעה, כשהיא מטיחה בחברי המועצה: "הרסנים אתם".

אביהו האן הציע לא למהר להצביע, אלא לבצע התאמות ושינויים בהצעה במהלך 10 הימים הקרובים. קליין פסלה את הצעתו, לאחר שהגורמים המקצועיים טענו כי אין את הזמן לכך.

ההצעה הנגדית של מועצת השינוי – לפיה, כאמור, יחול פטור מלא מהיטלי השבחה בכל העיר מלבד שכונות רכס הכרמל, עליהן יחול היטל השבחה בשיעור 50 אחוז – עברה ברוב של 15 בעד (נקש, עידו, זעאתרה, רמתי, לנדאו, פיינגולד, ברק, בלס, בן דיין, ברבי, קארטניק, אלמוג, שלום, ברק וגולן-שטיינברג) ותשעה נגד (אלפר, קליש, צוק, קפלן, אוזן, בליטנטל, האן, בליצבלאו ושנער).

 

The post מפלה לקליש: מועצת העיר אישרה פטור מהיטלי השבחה בפרויקטים של התחדשות עירונית appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить
  • Похожие темы
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в «Новости от местных изданий»

Disclaimer