[colbonews.co.il] תרבחו ותסעדו. אבל בהפרדה

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 2 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
апр 2022 22 02:16

[colbonews.co.il] תרבחו ותסעדו. אבל בהפרדה

Непрочитанное сообщение Инфодроид

המחלקה למורשת מן המזרח בעיריית חיפה, בראשותו של חבר המועצה ויו"ר סיעת ש"ס, הרב אורי אוזן, פרסמה הודעות שבהן היא מזמינה את הציבור הרחב לחגיגת מימונה שתתקיים מחר (מוצאי השבת) באולמי "אדם וחווה". על פי הפרסומים, מלבד ענקי הזמר והפיוט, משה דואק ומרדכי אלחרר, ומלבד זמר בית המלוכה המרוקאי ש"הגיע במיוחד ממרוקו", פייסל בנאדו, ישתתפו באירוע רבני העיר וגם ראש העירייה עינת קליש-רותם.

אממה, עוד בטרם נשמעו ראשוני הצהלולים ובטרם גוהצו הכפתנים, חדי עין בעירייה הבחינו בכמה נקודות, שיש לתת עליהן את הדעת. הראשונה, כך על פי הפרסום, האירוע הוא בחסות רבי דוד מרציאנו; השנייה – מדובר באירוע בהפרדה, והנשים ייהנו ממופע של הרבנית והאמנית חדוה לוי. לתמונה נכנסו חברים במועצת העיר וכן נציגי המחלקה המשפטית. בעוד חברי המועצה תהו מנין המימון, במחלקה המשפטית טענו שנאסר לקיים אירועים בהפרדה, ובטח ובטח שאין זה מקובל לקבל עבור אירוע, המתיימר להיות עירוני, מימון מגורם חיצוני. ואכן, מודעות הפרסום שונו בהתאם, והועלמו מהם הנקודות הבעייתיות (ראו בצילום: לפני ואחרי).

אנחנו, בכל אופן, נשארנו עם שאלות פתוחות, אז עשינו כמה טלפונים.

יואב רמתי, האחראי על התרבות התורנית מטעם מועצת השינוי, שמעת על המימונה שאמורה להיות בהפרדה?

"קודם כל, הדבר נודע לי, והייעוץ המשפטי של העירייה מתנגד לאירוע ולא מוכן לממן אותו, ולא רק בגלל ההפרדה, אלא בגלל שהמימון הגיע, לדעתי, בתהליך שהוא לא חוקי. אם אתה זוכר, בישיבת המועצה האחרונה לא אושר תקציב לתרבות התורנית, לא הגענו לסעיף הזה, ואין בספר התקציב מימון של האירועים האלה. שאבו את זה מתקציב אחר, עם ייעוד אחר, ומכל הסיבות האלה הייעוץ המשפטי חושב שזה לא חוקי. אני בעד לחגוג את המימונה, אבל לאו דווקא בצורה הזאת. אני כן בעד לחגוג מימונה, אני כן בעד ללמוד תורה במימונה, אבל לעשות את זה בכסף שמגיע בתהליך מסודר, ועל זה אני צועק גם בשנה שעברה וגם השנה. אנחנו צריכים להיות מופת להליך נכון וישר. קליש צריכה לעשות חשבון נפש עם עצמה, אם זה ניקוי האורוות שהיא מדברת עליו".

Изображение

"הבנתי שלייעוץ המשפטי יש בעיה עם האירוע הזה". יואב רמתי (צילום: בועז כהן)

לא הבנתי. המימון מאיפה? רשום על הפלאיירים תרבות מן המזרח.

"לא יודע. למיטב ידיעתי, לתרבות מן המזרח יש בספר התקציב 200 אלף שקל שכבר נוצלו. אין שם יתרות. אז משם זה לא יכול היה להתבצע, אלא אם שאבו את זה מסעיף אחר בייעוד אחר, ואם עשו את זה, זה הליך לא תקין".

אתה ביררת בנושא?

"אני, אה… זה הגיע כנראה מתקציב אחר. זה ללא אישור ולא באופן תקין".

אז האירוע בסכנה?

"צריך לשאול את הייעוץ המשפטי. אני הבנתי שלייעוץ המשפטי יש בעיה עם האירוע הזה".

ומהי סמכותך כמי שאחראי על התרבות התורנית?

"כמו שכבר אמרתי, קליש מדירה אותנו מהתרבות התורנית. לא רק השנה, גם בשנה שעברה, ולכן עדיין לא התכנסנו, למרות שראש מינהל התרבות (ראש מינהל תקס"י, יעל השביט – ב"כ) אמרה שנתכנס, והכל יהיה בסדר, וזה לא קרה. ואני אומר לך, שאין תקציב שם. זה לא רק שלא התכנסנו ולא הוחלט, אלא שגם לא אושר תקציב לאירועים האלה. הכספים נשאבים מסעיפים בעלי ייעוד אחר, וזו בעיה מנהלתית וחוקית לעשות את זה".

בקיצור, אין סיכוי שנראה אותך עם כפתן באירוע.

"אבל אני כן אחגוג את המימונה על ידי לימוד תורה".

אבל לא באירוע הזה ספציפית.

"כנראה שבאירוע הזה לא. אגב, גם לא הוזמנתי אליו".

בוקר טוב לסופי נקש, חברת מועצת העיר ויו"ר ועדת כספים.

"בוקר אור".

שמעתי שאין לך איפה לחגוג השנה את המימונה, אז רציתי שתסירי דאגה מליבך.

"ממממ….".

המחלקה למורשת מן המזרח בעירייה, בראשות חבר מועצת העיר הרב אורי אוזן, מזמינה את הציבור לחגיגת המימונה המסורתית הגדולה במדינה באולמי "אדם וחווה". גם קליש-רותם משתתפת.

"אני שמחה בשבילה".

אם תלכי, לא תוכלי לשמוע את ענקי הזמר והפיוט, משה דואק ומרדכי אלחרר. גם לא את פייסל בנאדו, זמר בית המלוכה המרוקאי שיגיע במיוחד ממרוקו.

"למה?".

כי פורסם שזה אירוע בהפרדה. לנשים יתקיים מופע עם הרבנית והאמנית חדוה לוי במופע מוזיקלי מלא בישועות.

"זו הפעם הראשונה שאני שומעת את המניפסט הזה, ואין לי מילים. אני לא זוכרת שאירוע כזה אושר בוועדת הכספים, אז אני לא יכולה להגיב על משהו שלא אושר מבחינה תקציבית".

Изображение

"לא זוכרת שאירוע כזה אושר בוועדת הכספים". סופי נקש (צילום: עמית עזריאל)

כאירוע עירוני זה היה אמור לעבור בוועדת כספים?

"בטח, אין מקור תקציבי לדבר הזה. מאיפה הכסף?".

היו טענות שרבי דוד מרציאנו משתתף חלקית במימון האירוע.

"זה נקרא נוהל תרומות, אבל אולי צריך לשאול את ראש העיר, אולי צריך לשאול את הלשכה המשפטית, כי אני עדיין לא עוסקת בתחום הזה. אבל אני מניחה ומקווה שזה עבר את כל האישורים של נוהל תרומות, כי אם לא, אנחנו מדברים על תרומה אסורה ויש פה בעייתיות משפטית".

אם זה היה עובר אישור של הייעוץ המשפטי, אסור היה להשאיר במודעה שהופצה את המילים "אירוע בהפרדה" ובטח שלא להשאיר את סמל עיריית חיפה.

"אין לי מושג, כי אני לא עובדת בייעוץ המשפטי, מה שאני כן יכולה להגיד שבוועדת כספים לא זכור לי שאושר שום סכום לכזה אירוע, ויש לי זיכרון מצוין".

תשקלי ללכת?

"ראש העיר תציץ על הגברים דרך חור בקיר? בואי נגיד שמעטים הם האירועים העירוניים שחברי המועצה, שהם לא משאריות הקואליציה של ראש העיר, מוזמנים אליהם. מעטים מאוד. אין לי מושג מה זה האירוע הזה, מלבד שזה של קליש-רותם. זאת ראש העיר, אלו הם פניה, זה מה שקורה בעיר, שהיא תיתן את הדין. אני מקווה מאוד שיש להם חוות דעת של הייעוץ המשפטי ושהם עומדים בנוהל תרומות. בשבילה. איך היא אומרת? 'אני ראש העיר', אז בבקשה".

אלירן טל, דובר העירייה, יודע איפה ראש העיר חוגגת מימונה? יש סיכוי שהיא ואני נחגוג יחד?

"מה תחגגו?".

את המימונה. באולמי 'אדם וחוה'".

"אה, אוקיי".

האירוע בחסות רבי דוד מרציאנו ובהשתתפות ראש העיר והרב אורי אוזן.

"אני שמח מאוד. תרבחו ותסעדו".

אבל אליה וקוץ בה, אנחנו לא נזכה לראות את ענקי הזמר המרוקאי, כי זה אירוע בהפרדה.

"מה השאלה?".

העירייה לא יכולה לפרסם באופן רשמי שזה אירוע בהפרדה. אתם שוב מסתבכים.

"תני לי לבדוק את הפרטים ואני אחזור אלייך, אני לא בקיא. אני יודע על קיומו של האירוע, אבל לא יודע מעבר".

אז יש עוד עניין שכדאי שתבדוק הקשור לנוהל תרומות. האם הרבי מממן חלק מהאירוע?

"איזה רבי?".

רבי דוד מרציאנו.

"זה שהוא נותן חסות, לא אומר שהוא נותן תרומות. לא נראה לי שזה נכון, אבל אני אבדוק ואחזור אלייך".

The post תרבחו ותסעדו. אבל בהפרדה appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить