[colbonews.co.il] "חברים, מספיק. חייתי חיים טובים עשירים ומלאים"

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
июн 2022 14 12:03

[colbonews.co.il] "חברים, מספיק. חייתי חיים טובים עשירים ומלאים"

Непрочитанное сообщение Инфодроид

הסופר והמחזאי א.ב. יהושע נפטר הבוקר בגיל 86 ממחלת הסרטן.

יהושע, אשר נולד בשם אברהם גבריאל (בולי) יהושע, נולד ב-9 בדצמבר 1936 בירושלים, אך היה מזוהה עם חיפה רוב ימיו הבוגרים, למרות שעזב אותה לטובת גבעתיים. יהושע הוא חתן פרס ישראל לשנת 1995, זוכה פרס א.מ.ת לספרות משנת 2016 ופרופסור אמריטוס בחוג לספרות עברית והשוואתית באוניברסיטת חיפה.

מצד אביו, הוא דור שלישי למשפחה ספרדית יוצאת סלוניקי שביוון. אימו נולדה וגדלה במוגדור שבמרוקו ועלתה ארצה עם הוריה. לימים תיאר יהושע את חילוקי הדעות בין הוריו על חינוכו. הוא למד בתיכון הגימנסיה העברית רחביה והיה חניך בתנועת הצופים, לאחר מכן שירת בצה"ל בחטיבת הצנחנים והשתתף כלוחם בפעולות התגמול ובמבצע קדש. למד ספרות ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנות ה-60 היה עורך עיתון "היה נכון" של תנועת הצופים, בשנת 2016 קיבל את פרס א.מ.ת לספרות ביחד עם רונית מטלון. בשנת 2017 קיבל את פרס דן דוד.

יהושע לימד בבתי-ספר תיכוניים ובאוניברסיטה. חיפה מופיעה רבות בספריו, כמו גם האוניברסיטה על היבטיה השונים. יצירתו של יהושע זוכה להכרה רחבה, בישראל ובחו"ל. על מגוון יצירותיו זכה בפרסים ספרותיים רבים, ובכללם פרס ביאליק, פרס ברנר, פרס ישראל לספרות ופרס מדיסיס לסופר זר. יהושע הביע ביקורת רבה על מדיניותה של ישראל ביהודה, שומרון ועזה מאז 1967 והוא נמנה עם החותמים על יוזמת ז'נבה. היה חבר מפלגת העבודה, היה חבר מרכז המפלגה ושותף בכתיבת מצעה.

בין הרומנים שפרסם היו: "המאהב", "גירושים מאוחרים", "מולכו", "מר מאני", "השיבה מהודו", הכלה המשוחררת", "מסע אל תום האלף", מחזות, ספרי עיון וסיפורים קצרים לרוב.

הוא הותיר אחריו שלושה ילדים ושבעה נכדים.

גידי יהושע כתב על אביו: "אבא. בשבילי הוא  קודם כל אבא. אבא שלימד אותי לשחות, לרכוב על אופניים, לשחק שח. אבא שהיה עושה לי בושות בגיל ההתבגרות ונוזף כשמאחר לחזור הביתה בלילות, אבא שהשיחות, גלגולי הרעיונות, הוויכוחים והצחוקים המשותפים היו שעות מופלאות ומלאות עניין וערך. ואבא שבשנות המחלה האחרונות (בעיקר לאחר מות אימי), הפך גם לחבר קרוב ואינטימי. חבר של שיחות נפש, של טיולים משותפים, של צפייה משותפת בחדשות (כולל כל הקללות המתבקשות) חבר שהביקורים היומיים אצלו כל ערב בשבע לא היו רגעים של חובה אלא רגעים של הנאה שותפות ואהבה.

Изображение

שנות ה-70. עם הבן גידי (שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)

"'חברים, מספיק. חייתי חיים טובים עשירים ומלאים, ואפילו מוצלחים, תנו לי ללכת בשקט, אל תצטערו יותר מידי. תהיו טובים', כך אמר רק שלשום עם חיוך עייף אך גדול בבית החולים.

"ההלוויה ביום רביעי (מחר) בשעה 17:30 בבית העלמין בקיבוץ עין כרמל. יושבים שבעה בביתו, רחוב דוד בן גוריון 258 דירה 2106 גבעתיים בין השעות 13:00-10:00, 22:00-16:00. אני מתגעגע".

The post "חברים, מספיק. חייתי חיים טובים עשירים ומלאים" appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить