[colbonews.co.il] "הכסף הגדול כובש את חיפה. זו לא חוכמה כי זה לא כוחות"

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
июл 2022 11 16:16

[colbonews.co.il] "הכסף הגדול כובש את חיפה. זו לא חוכמה כי זה לא כוחות"

Непрочитанное сообщение Инфодроид

אתם כנראה מכירים את המשפט האלמותי שטווה טל ברודי בלקסיקון הישראלי, לאחר ניצחונה של מכבי תל אביב על צסק"א מוסקבה האימתנית, אי שם בשנת 77' של המאה הקודמת. "אנחנו על המפה", הוא אמר בהתרגשות בשידור בשחור-לבן בערוץ הטלוויזיה היחיד שהיה קיים אז, וגרם לכולם להרגיש חלק בלתי נפרד מההישג.

חיפה הפכה בזמן האחרון ליעד מבוקש – קולינרי ותרבותי – וההרגשה היא שקיבלנו "הכרה" מאנשי המרכז ושגם אנחנו על המפה. הציניקנים יאמרו ש"אנחנו על המפית", אבל גם זה הישג במידה רבה. זה התחיל עם כניסתה של ענקית המשלוחים wolt למרחב הציבורי, וכבר אנחנו מתבשרים על כניסתה לעיר של יאללה באסטה – חברת תיירות שמגדירה את עצמה כמקור הכי נכון ומעודכן למה שקורה בשוקי ישראל – בסיורים, בטעימות ובאירועים.

שוק הסיורים בחיפה הוא שוק מתפתח. בכל יום כמעט מתווספים אליו סיורים חדשים, לרוב כתוצאה של התארגנות פרטית, וכמו בכל מקום בעולם, בסוף הטוב והחזק ישרוד. זו הסיבה שאנחנו, החיפאים, מכירים כמעט באופן אישי את רוב המדריכים הבולטים בעיר. למרות שהם מתחרים, גם אם היו ביניהם חיכוכים אזוטריים לאורך השנים, הם קודם כל קולגות שלמדו לחיות בשלום האחד עם השנייה, לעזור, לתמוך ואפילו ליצור שיתופי פעולה.

כעת כניסתה של יאללה באסטה לשוק המקומי מחייבת אותם להיערכות קצת אחרת. "זה בדיוק כמו בג'נטריפיקציה", אומרת מדריכה מקומית, "מגיע לפה מיליונר עם ערימות מזומנים, מזהה איפה הוא יניב את הכי הרבה רווחים, מתחיל לרכוש בתים, וכך משנה את אופי השכונה לבלי הכר. החלש ייבלע ויצטרך למצוא לעצמו מקום זול אחר, והחזק ישפץ וירגיש שעשה את עסקת חייו".

השפית ורד פרן היא הראשונה שהחלה לעשות סיורי אוכל בשוק תלפיות וגם מיקמה את הסטודיו שלה בשוק. "אני מאמינה שצריך להיות חלק מהשוק כדי לתווך אותו", היא אומרת, "יש הרבה מסיירים חדשים שבאים והולכים, ואני פה ורק פה".

מרגיז אותך שיאללה באסטה באים לחיפה?

"אני לא בקטע של להתנגח. כל מי שמביא עבודה לחיפה הוא ראוי. אבל, ופה יש אבל גדול, איך מישהו שיושב בתל אביב, עשרות ק"מ מחיפה, יכול לתווך את ההווי, את האנשים ואת ה-DNA של חיפה? בעיניי, רק מי שנושם את האוויר של חיפה, אומר בוקר טוב בחיפה, אוכל עם האנשים שהם חברים ועוזרים אחד לשני וחי אותם ביום יום יכול לעשות את זה. בסוף כל סיור אני שואלת את המבקרים מה עושה את הסיור מיוחד בעיניהם? כולם עונים שזה הקשר המיוחד עם האנשים המקומיים – שאני מגיעה לכל מקום ומרגישה בבית, ובכל מקום עוטפים אותם באהבה, והמבקרים מרגישים VIP וחלק מהשוק".

Изображение

ורד פרן (צילום: אפרת רענן)

שירי ויצנר וליאת ולדמן הן שותפות במיזם המייקרים של חיפה ושותפות גם לדעה הרווחת שסיורים מקומיים עושים עם מקומיים. "כשאסע ללונדון אקח מדריך מקומי", אומרת ויצנר, "מחמיא מאוד שחברה גדולה כמו יאללה באסטה מזהה את הפוטנציאל החיפאי, באיחור לא אופנתי, אבל תכלס – זה סיור עירוני מקומי. בכל רמה שבוחנים את זה, למקומיים יש ערך מוסף שאין להם".

ומהו?

"לכל המקומיים, לא רק לי ולמייקרים, יש ערך מוסף שאין למדריכים שמגיעים לחיפה מבחוץ. אנחנו חיים את העיר יום יום, אנחנו מסיירים בעסקים של השכנים והחברים שלנו, אנחנו גם הלקוחות באותם עסקים ואנחנו אוהבים את העיר באמת. בשביל מדריך מקומי חיפה היא הבית, לא עוד יעד תיירות אטרקטיבי שאפשר לעשות עליו רווח. בסופו של דבר, סיורי דרך הם לא רק מקומות שאוכלים בהם. את זה כל אחד יכול לעשות, גם לבד. סיורים כאלו הם קודם כל סביב המדריך, האישיות שלו, הקסם שלו, הידע שלו, הכריזמה שלו והיכולת שלו לספר סיפור".

מסתבר שהם לא מתרכזים רק בסיורי אוכל אלא יעשו פה גם סיורי גרפיטי, כמוך.

"אם חברת תיירות מביאה מדריכים תל אביבים כדי להסביר על חיפה, אז יאללה. זה לא שהם הכניסו סיור מתחרה אלא הכניסו מתחרה מחוץ לעיר. אנחנו זה העיר, אנחנו מתחזקים אותה יום יום. אני צופה שכאשר חיפה לא תהיה כלכלית עבורם, הם יברחו ממנה. אנחנו תמיד נישאר כי כאן זה הבית, זו האהבה, אלה החיים".

Изображение

שירי ויצנר (צילום: חגית הורנשטיין)

The post "הכסף הגדול כובש את חיפה. זו לא חוכמה כי זה לא כוחות" appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить