[colbonews.co.il] אלימות, זנות וגניבות: שוק תלפיות שלא הכרתם

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
окт 2022 24 16:06

[colbonews.co.il] אלימות, זנות וגניבות: שוק תלפיות שלא הכרתם

Непрочитанное сообщение Инфодроид

בשבת בבוקר החליט נדב גליק, הבעלים של שוק הצמחים בקומה השנייה של מתחם 21 בשוק תלפיות, לכתוב פוסט נוקב וכואב. "בוקר טוב, או לפחות בוקר, לכולם", הוא פתח, "הלילה פרצו למסעדת נונה תלפיות, וזה אחרי שלפני שבועיים פרצו לגג 21. קצת לפני הפריצה הזו ניקבו לתומר מפיצרייה תלפיות את הגלגלים של הרכב. לא הרבה לפני כן פרצו לטלק, ימים ספורים אחרי שפתח את הקפה במקומו החדש בסירקין 21. שלא נדבר על תחנות הסמים באזור סירקין 5, שכולם יודעים על קיומן ורואים את התרחשותן, וגם אתם. ואי אפשר להתעלם מהתקיפה שחווה אייל מגולדמונד ספרים, שרק מוכיחה שלא רק הרכוש של בעלי העסקים בסכנה, גם אנחנו בסכנה. את כל אלה אני יודע לציין, אבל אני בטוח שקרו עוד פריצות ותקיפות שלא הגיעו לאוזנינו".

בהמשך פנה גליק ישירות לראש העיר עינת קליש רותם: "הפרקלטים מאוד יפים, הבמפרים מאוד חינניים, ואת הקרדיט שאת לוקחת על 'החייאת' השוק אנחנו נותנים לך במתנה. קחי הכל. אבל את הצד שלך בדיל הזה את לא מצליחה לספק. הפקחים שתחת אחריותך לא שומרים עלינו ועל השוק. לא כשמישהו נתקף, לא כשנגנב, לא כשפוגעים ברכוש, לא כשמכייסים את הלקוחות שלנו, לא כשכמעט ודורסים אותנו בנהיגה פראית ברחוב, לא כשחונים שלא כחוק, לא כשחוסמים חניות למשאיות, לא כשחבורות הולכות מכות בשוק. כלום. רק דוחות ורק כשנוח לכם, וכשלא באים במגע עם תושבים".

גם למשטרת ישראל פנה גליק בפוסט: "ואתם, משטרת ישראל, גוף ממשלתי אמורפי ומצחיק, אם אין לכם מספיק כוח, מה אנחנו נעשה? אזובי קיר שכמותינו. אתם לא שומרים עלינו. אנחנו משלמי המסים, משלמי הפנגו, משלמי הארנונה, משלמי הדוחות, משלמי המע"מ, משלמי מס הכנסה, משלמי הביטוח הלאומי. אנחנו שמשלמים ועושים מה שהחוק אומר, ולא סופרים אותנו, לא שומרים עלינו. אפילו לא טורחים לדרוש את סרטוני מצלמות האבטחה מעיריית חיפה. אתם פאקינג המשטרה של העיר השלישית בגודלה בארץ. אז מה התפקיד שלכם בעצם?".

גליק, מה הניע אותך לכתוב את הפוסט?

"להגיע לפה בשבת בבוקר ולגלות שלשכנים שלך לקומה פרצו ולקחו את הפדיון של יום שישי, אלכוהול ואביזרי חשמל, זה אף פעם לא כיף. זה קרה כנראה בשעה 6:00 בבוקר, כי המנקה של הבניין ראה את הפורץ אבל הוא הצליח לברוח. אנחנו יודעים מי זה לפי סרטונים ותמונות. הפשע עד עכשיו היה בקומת הרחוב, הוא לא עלה במדרגות, וחשבנו שאנחנו מוגנים עם דלת נעולה בקומת הכניסה".

זו עליית מדרגה תרתי משמע.

"ליטרלי. עכשיו פרצו למסעדה, אבל יש כאן עוד הרבה עסקים, ולא נעים בכלל שזה כבר הגיע עד אלינו. אצלי יש הכי פחות מה לגנוב כי מה הגנב יעשה עם חלבלוב? איפה הוא יחליף אותו תמורת הרואין? כבעל עסק אני יודע כמה קשה עובדים בשביל הכסף הזה שנגנב. אתה עובד כמו חמור, ואז מישהו מגיע בשבת בבוקר ולוקח את זה לכיסו. זה כל כך מצער, אי אפשר באמת לעמוד מול זה בשקט כשזה קורה בעסק שכן שבעליו הם חברים שלך".

זה נושא שיחה בקרב בעלי העסקים פה בשוק?

"לגמרי ובצדק, זה הבית שלנו. אנחנו יודעים בדיוק מה קורה בבית שלנו".

בפוסט הצבעת על שני גורמים כאחראים.

"אתחיל עם מה שיותר קל – המשטרה – כי זה שחור ולבן. יש פה פשע, יש חוק שאסור לגנוב, ועדיין גונבים והמשטרה לא עושה דבר. המשטרה טוענת כבר תקופה ארוכה שאין לה כוח אדם ושהיא לא יכולה לאכוף עבירות רכוש. המשטרה תמהר להגיע למקרי רצח ולהבדיל לתלונות על רעש, אבל לא לעבירות רכוש".

מה היית מצפה מהעירייה לעשות?

"מישהו, העירייה או המשטרה, אשמים בכך שהשיטור העירוני שלא קיים. לפקחים העירוניים אין סמכויות, והם גם לא יעשו כלום כדי להגן עלינו, התושבים. אייל מגולדמונד הותקף וברח לסביבת פקחים עירוניים כדי שיגנו עליו. אם הם היו יכולים לעכב את התוקף לרבע שעה ואפילו להכניס אותו לניידת שלהם עד שתגיע המשטרה, הוא לא היה חוטף פטיש בראש. אני לא מיתמם, אני רוצה את שוק תלפיות אותנטי, ועבריינות היא חלק מהשוק. גם בבוקריה בברצלונה מכייסים וגונבים, ואני חושב שגם העירייה וגם המשטרה צריכות למצוא איזה באלאנס – ניידות, תאורת רחוב. אם יהיו יותר נוכחות משטרתית ואכיפה גם לפגיעה ברכוש, זה יעזור להרחיק גם את הדברים הפליליים שאנחנו לא רוצים שיהיו בשוק שלנו, כמו סמים וזנות. צריך להרחיק את הדברים שקורים עכשיו ולא לחכות עד שמשהו רע מאוד יקרה. כולם מכירים את תחנת הסמים בסירקין 5. במקום שתגור שם לחצי שנה ניידת עם צ'קלקה פועלת, שתעשה את ההרתעה הרצויה, לא נעשה דבר".

אז מה בעצם הבעיה הגדולה שממנה אתם סובלים?

"סוחרי הסמים על הקורקינטים שנוסעים לאורך הרחוב ועושים עסקאות, המכוניות המשופרות שנוסעות ברחוב. פה, במתחם 21, לא תראו עסקאות סמים, אבל 20 מטר הלאה כן תראו. פה זה אי של שלום, אבל לפעמים זה גם זולג אלינו, וכך גם הפעם".

יש פה עניינים של פרוטקשן?

"לא, אני לא שמעתי על כך ואני לא חושב שיש פה בעלי עסקים שמאוימים ומשלמים".

נינה צינובר, הבעלים של נונה תלפיות הגיעה בשבת בבוקר לפתוח את העסק כבכל שבת. את מה שהיא ראתה, כנראה לא תשכח לעולם. "מצאתי מקום הפוך לגמרי, וזכוכיות על הרצפה", היא משחזרת, "הוא עשה את זה בצורה די ברברית. מה שמרגיז אותי זה שמדברים כל כך הרבה זמן על הפריצות בבניין, ודבר לא נעשה. אותו אדם כמעט ונתפס, זהותו ידועה כבר מהפריצה הקודמת לגג, העניין דווח למשטרה, אבל כלום. אני לוקחת אחריות כי השארתי את העובדים בשישי לסגור קופה והייתי אמורה לבוא לקחת את הכסף ולא באתי כי הייתי ממש עייפה, אבל עדיין זה לא נעים ולא אמור לקרות. יש הרבה מצלמות ברחוב, ואף אחד לא מסתכל בהן".

כשאת יוצאת מהעסק שלך בערב את פוחדת?

"אני לא פוחדת, אבל מצאתם את הבן אדם הלא נכון לשאול. אני לא מתעלמת מהעובדה שלא נעים פה הרבה פעמים, אבל אני מתה על השוק ועל האקלקטיות שלו. ברור שזה אזור לא בטוח".

מה היית מצפה מהרשויות לעשות כדי לתת לכם הרגשת ביטחון?

"יש פה תחנות סמים וגם המון אנשים מסכנים, ואנחנו כל הזמן נותנים כסף להומלסים. אני מבינה שזה חלק מהחיים של עיר. השוק משקף את המצב בחיפה, ויש פה קונטרסט גדול מאוד, במיוחד עכשיו, כשהשוק הפך למקום בילוי לאלפי אנשים ויש פה אווירה נהדרת, אבל חייבים להילחם בפשע. אני מרגישה שהמשטרה לא ממש משתדלת, וכך גם העירייה. אם שמתם מצלמות בכל מקום, הצבתם פרקלטים והשקעתם בנראות אבל אתם לא עושים דברים בסיסיים כדי לתת ביטחון, אז בשביל מה לעשות בעצם? זה מבאס כי אנחנו אוהבים מאוד את השוק".

Изображение

נינה צינובר מנונה תלפיות

The post אלימות, זנות וגניבות: שוק תלפיות שלא הכרתם appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить