[colbonews.co.il] "אנשים לא צריכים לחיות בתוך תחנת דלק"

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
фев 2024 19 09:16

[colbonews.co.il] "אנשים לא צריכים לחיות בתוך תחנת דלק"

Непрочитанное сообщение Инфодроид

בעקבות הגשמים שירדו בשבוע שעבר הגיעו תלונות רבות לעמותת צלול – השומרת על הים התיכון מזיהום בשפכים, בשמן ובקידוחים – על ריחות חריפים של דלק במוצא הניקוז בחוף הקזינו בבת גלים. בצלול מכירים כבר קרוב לשנה כי קיים זיהום קרקע מדלק שדלף מתחנת דלק באזור, אבל הופתעו לגלות שדבר לא נעשה כדי לפתור את הבעיה. 

"זה סיפור שהתחיל כנראה לפני שנה, הוא התגלה בחודש מרץ 2023 בעקבות התלונות הראשונות על ריחות דלק בחוף בת גלים", אומר ד"ר יובל ארבל, סמנכ"ל ים וקשרי ממשל בעמותת צלול, "לאחר בדיקות הבנו שהתרחש אירוע דליפת דלק בתחנת הדלק פז הסמוכה ושכל תת הקרקע ומי התהום במקום זוהמו בדלק. דליפת הדלק מורגשת מאוד בזמן גשם שמחלחל לתוך האדמה, מתפשט בשוחות הניקוז ונשטף אל הים. דיווחנו על כך בזמנו, ולתומנו חשבנו שהאירוע טופל ושהדלק נוקה, אבל מתחילת השנה מגיעות עשרות תלונות על מפגעי ריח דלק חריגים באזור בת גלים ובעיקר בחוף הקזינו, שהוא חוף פופולרי מאוד בקרב גולשי הגלים אשר מגיעים אליו מכל הארץ".

Изображение

מוצא הניקוז בחוף הקזינו בבת גלים (צילום: ד"ר יובל ארבל, צלול)

ומן הסתם דבר לא נעשה.

"אז נכון, עניין כזה הוא מורכב, אבל לדעתנו, הטיפול – או למעשה חוסר הטיפול – לוקח יותר מדי זמן. לנקות את כל שיירי הדלק או לשאוב ולפרק את הדלק בתוך האתר – זה דורש תוכנית טיפול. המשרד להגנת הסביבה אמור לעשות סקר קרקע, ומתוכו למעשה יוצאות הנחיות איזה סוג טיפול צריך לעשות. הפתיעה אותי מאוד התגובה שנשלחה מאיגוד ערים לאיכות הסביבה מפרץ חיפה ביום שישי בקבוצה שבה אני חבר על כך שסקר קרקע התקבל בדצמבר 2023. ממרץ ועד דצמבר זה הרבה זמן, ואני באמת שלא מבין למה זה צריך לקחת כל כך הרבה זמן. נכון, חווינו אסון ב-7 באוקטובר, אבל מאז כבר עברו יותר מארבעה חודשים, ונשאלת השאלה מה עשו שם".

המפגע לא טופל בכלל?

"אני יודע שבחודש מרץ כן שאבו, אבל זה טיפול מקומי, זה לעצור שטף דם עם חוסם עורקים. בהמשך נדרש טיפול משמעותי. צריך לנקות את מי התהום ואת הקרקע המזוהמת, ושלא בכל פעם שיורד גשם רציני תהיה עוד פעם שטיפה של שיירי דלק. זה מה שקורה בחוף בת גלים מסוף דצמבר – כל שיירי הדלק שצף על פני מי התהום מגיעים לניקוזים, ומשם לים. בגלל זה כשיורד גשם מתרבות התלונות על ריח דלק. גם אני מריח את זה כשאני חותר בקיאק בים. לפעמים הגולשים מספרים שהם חייבים למהר למקלחת לאחר שהם יוצאים מהים כי הם מסריחים מדלק. חשוב לציין שזה לא רק מטרד. כשמריחים ריח חזק של דלק זה אומר שיש באוויר גם חומרים מסרטנים. זה לא צחוק, זה לא סתם מטרד, זה משהו שחייבים לטפל בו. אנשים לא צריכים לחיות בתוך תחנת דלק".

איך גורמים לרשויות לטפל במפגע הזה?

"המשרד להגנת הסביבה צריך לפקח ולדאוג שזה יטופל, אם זה על ידי המזהם או כל גורם אחר. אם יש זיהום של מי תהום, גם רשות המים צריכה להיכנס לעובי הקורה. אנחנו בצלול דורשים שבאופן מיידי ובמקביל לטיפול מקיף ויסודי בשרידי הדלקים שנותרו בתת הקרקע ובמי התהום, יוצב שלט שמסביר על הסכנה באזורים שבהם נמצאו ריכוזי VOC (תרכובות אורגניות נדיפות) בוהים ובמוצא הניקוז ליד בת גלים. על המשרד להגנת הסביבה גם לדגום את ריכוזי ה-VOC ואת השמנים המינרליים (TPH) במי הנקז, ולכל הפחות להחליף את החוסם-סופג במוצא הניקוז אחת ליומיים, ובעת אירועי גשם בתדירות גבוהה יותר, עד שכל הדלק ינוקה או יתנדף. נוסף על כך, אנחנו מבקשים ממשרד הבריאות לקבוע אם יש סיכון בריאותי בשהייה ממושכת בחוף זה או במי הים הסמוכים לו ולעדכן באופן מיידי את הציבור".

The post "אנשים לא צריכים לחיות בתוך תחנת דלק" appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить