[colbonews.co.il] לראשונה בישראל: מועדון לנשים בלבד נפתח בחיפה

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
мар 2024 12 08:06

[colbonews.co.il] לראשונה בישראל: מועדון לנשים בלבד נפתח בחיפה

Непрочитанное сообщение Инфодроид

מועדוני הגברים או מועדוני הג'נטלמנים – מקום מפלט שאליו הם מתנקזים בתום יום עבודה מאומץ – מקבלים מקום של כבוד בתרבות אנשי העסקים הבריטים בני המעמד הגבוה מאז המאה ה-18. כך לפחות משתקף מסרטי קולנוע ומסדרות טלוויזיה שמיטיבים להעביר את התחושה שזהו מקום שאליו הגברים מגיעים כדי להירגע, לדבר פוליטיקה, לעסוק בקריאה או בספורט, ולהשאיר את ענייני העבודה מחוץ לדלת. בפועל, במועדון נרקמות כל המזימות, נסגרות כל העסקאות ונחתמים כל החוזים על סיגר הוואנה וכוסית קוניאק צרפתי משובח. מאוחר יותר הוקמו מועדונים דומים במקומות נוספים בעולם, ובתרבות האמריקאית הם השתרשו חזק מאוד.

כדי להתקבל למועדון צריך להכיר כמה חברים ותיקים כדי שימליצו עליך בפני ועדת הקבלה. רשימת ההמתנה היא ארוכה מאוד, וכשסוף סוף תורך מגיע, אתה עובר ריאיון שבסיומו מתקבלת החלטה – התקבלת או נדחית, ללא כל נימוק והסבר. אם נדחית, המועדון מצפה מאלו שהמליצו עליך לפרוש מכיוון שהם המליצו על מועמד שאינו ראוי.

בסוף המאה ה-19 החלו לצוץ גם מועדוני נשים במתכונת דומה, ועם השנים הם הפכו למועדונים פרטיים המיועדים לנשים ולגברים כאחד, כך שכיום פועל רק מועדון אחד המיועד לנשים בלבד – בלונדון.

בישראל תרבות הבילוי הגברית הזו לא תפסה, אך למרבה ההפתעה, דווקא עכשיו בחיפה נפתח הווילג' – מועדון החברות הראשון מסוגו בארץ. בית הנשים ממוקם בשוק תלפיות המתחדש, יש בו מרחבי עבודה לעצמאיות ולשכירות, מתקיימים בו מפגשי תוכן ותרבות, והוא משמש פלטפורמה לנטוורקינג וליזמות נשית מקומית המבוססת על ערכים של חברה משותפת, הכלה, קיימות וחוסן חברתי מקומי.

את מיזם הווילג' אשר פועל תחת עמותת giving הקימו שלוש נשים – אן לוי ענטר שהיא עובדת סוציאלית, כרמית הולצמן שהיא פעילה חברתית ורכזת מיצוי זכויות וקשרי קהילה בחצר הנשים, ואודליה רוזנפלד שהיא הייטקיסטית. אליהן חברה צילי ויס שעיצבה את המקום ומשמשת מנהלת האופרציה והפעילות.

Изображение

הווילג' (צילום: חגית הורנשטיין)

"בעולם אידיאלי לא היה צריך כזה", אומרת לוי ענטר, "אבל בעולם פחות אידיאלי, בכל שכונה היה צריך בית נשים. זה מקום שאני יכולה לבוא אליו, כי אני צריכה להיות בקרבתן של עוד נשים כדי לדבר על דברים ורעיונות שעלו לי; כי אני מרגישה שרק הפכתי למניקה ושאני חסרת תכלית ומשמעות ומחפשת אותם; כי אני בפנסיה ולא בא לי רק להיות סבתא אלא אני רוצה לחלוק מהידע ומהניסיון שיש לי. זה כל מה שאנחנו וגם כל מה שאנחנו יכולות להיות, אבל ממקום אחר כי פחות מנגישים לנו ויש לנו פחות הזדמנויות ופחות משאבים. זה מקום שבו יש לך היכולת לעצור ולבטל את האקסיומה ש'אם אני אתן אז יהיה לי פחות' כי היא לא משרתת אותנו. כי אם אני נותנת יש לי יותר, ואז לכולנו יש יותר ואז טוב לנו יותר, ובואו נעשה את זה מתוך מקום שעושה לנו הכי כיף בעולם, מקום שכאשר אני מגיעה אליו, אני מתיישרת וזה מגניב לי, כי זה מרים לי להיות כאן".

כשלוי ענטר מדברת על לתת, היא מתכוונת שיש למיזם שהוא בחלקו פילנתרופי, אג'נדה חברתית. "יש לנו מודל עסקי שהמטרה שלו היא לייצר שינוי ואימפקט ולשרוד", היא אומרת.

איך שורדים?

"אני עובדת סוציאלית במקצועי, עבדתי בעמותות בכל הקריירה המקצועית שלי. בא לי להיות במקום עם תודעת שפע כדי לייצר שפע גם למי שסביבי. עבדתי בעמותה שעושה את הדברים הכי מדהימים בעולם, אבל בגלל החוסר וההישרדות אנחנו בסוף הופכות להיות המוטבות שלנו. בא לי שגם המוטבות שלנו וגם החברות שלנו וגם הסבתות שלנו יהיו במקום שמאפשר ושיש בו אוויר, וזה המקום הזה".

The post לראשונה בישראל: מועדון לנשים בלבד נפתח בחיפה appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить