[colbonews.co.il] צפו: המחאה נגד פוטין הגיעה גם לחיפה

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
мар 2024 17 16:35

[colbonews.co.il] צפו: המחאה נגד פוטין הגיעה גם לחיפה

Непрочитанное сообщение Инфодроид

למי שתהה מדוע מאות אנשים עומדים בתורים ארוכים במושבה הגרמנית מאז השעה 12:00 בצהריים, נספר שהיום, 17 במרץ, מתקיימות הבחירות לנשיאות הפדרציה הרוסית, והתורים הארוכים משתרכים מחוץ לקלפי בקונסוליה הרוסית ברחוב הפרסים 24. 

משיחות עם מצביעים פוטנציאליים שממתינים בתור מתברר שהשנה נקטו מתנגדי הנשיא ולדימיר פוטין צעדי מחאה שאותם הם הפיצו במספר רב של מדינות העולם, לא רק בישראל, כולל במחוזות שונים ברוסיה. "ניפגש בראשון ב-12:00", זהו הסלוגן של המחאה, במטרה שהתורים הארוכים ישבשו את הבחירות כדי להמחיש כמה הכל רקוב ומזויף.

"כנראה שבעקבות מותו של האופוזיציונר הגדול אלכסיי נבליני הבינה האופוזיציה ברוסיה שהבחירות הן לחינם", אומר בוריס לזרוב, לשעבר חבר מועצת העיר חיפה, "התוצאות הן תמיד מזויפות, והבחירות נחשבות לחותמת ריקה מתוכן. השנה, אחד מחברי מועצת סנט פטרסבורג לשעבר הציע לשבש את הבחירות בכל מחוז. מתנגדי פוטין יגיעו לקלפיות כדי ליצור סוג של מחאה מתוך כוונה להמחיש עד כמה הבחירות הן מזויפות".

הרעיון הוא שהם יעמדו בחוץ ולא ייכנסו להצביע?

"ברוסיה הרעיון הוא שהמצביעים יעמדו בערים שונות מחוץ לקלפיות, והאקטיביסטים נגד פוטין ייכנסו לקלפיות וישפכו צבע אדום על פתקי ההצבעה. בארץ אני מניח שמי שכבר חיכה בתור יצביע נגד פוטין".

איפה הם היו בבחירות לראשות העיר ולכנסת?

"אחוז ההצבעה הכללי בחיפה היה נמוך, ואנחנו עדיין לא יודעים מה היתה התפלגות ההצבעה. ההנחה שלי שפעילים אקטיביסטים שעלו לארץ בשנתיים האחרונות מרוסיה הם פעילים גם פה ורוצים להשפיע ולקחת חלק בפוליטיקה המקומית והארצית. אי אפשר לומר זאת על כולם, אבל אקטיביסט הוא אקטיביסט. בחיפה העומדים בתור נשאו שלטים שעליהם נכתב 'פוטין רוצח' וגם הציטוט של נבלני 'אל תפחדו'. מה שקורה היום ברוסיה דומה מאוד למה שקרה בגרמניה בזמן עלייתו של אדולף היטלר לשלטון. אנשים פוחדים להביע את דעתם כי הם נענשים בעונשים חמורים. יש לאשתי חברה שמתגוררת בסנט פטרסבורג, ובשנה האחרונה בכל פעם שהן מדברות בטלפון אפשר להרגיש את הפחד שלה. היא יודעת שמצותתים לה לטלפון. האנשים שהגיעו לעמוד בתור בשעה 12:00 הם אנשים אמיצים".

Изображение

כרזות בגנות פוטין בחיפה (צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)

מואיסיי גבאי, וטרן, הצביע בקלפי בקונסוליה. "היה תור ארוך, אבל מכיוון שאני בן יותר מ-80 היתה לי את הזכות לעמוד ללא תור", הוא אומר, "ראיתי שהתור הוא ארוך מאוד, בערך חצי קילומטר. אני תמיד הולך להצביע, ודבר כזה לא ראיתי מעולם. הופתעתי גם לראות אנשים צעירים יחסית שבאים לבחור".

למה אתה חושב שהפעם היתה היענות גדולה ולמה היה חשוב לך ללכת להצביע? 

"זאת המדינה שבה נולדנו, ולכן מה שקורה שם חשוב לנו. מה שקורה שם משפיע גם על מה שקורה בישראל. אנחנו מחוברים מאוד לרוסיה, ואני מקווה שהיחסים בין המדינות ישתפרו. אני עוד זוכר שנשיא רוסיה וראש ממשלת ישראל צעדו ביחד בכיכר האדומה במצעד של 9 במאי כי התרומה של היהודים לניצחון על הנאצים היתה ענקית כמו התרומה של הצבא האדום".

הקשרים של פוטין עם החמאס משפיעים על האנשים במי לבחור?

"אני חושב שכן ועדיין מקווה שהמצב ישתפר. פגשתי את הקונסול ואמרתי לו שזו לא רק תקווה אלא דרישה".

בניגוד לגבאי, אירה (שמה המלא שמור במערכת) מסבירה שדרך המחאה שלה היא לא להצביע כלל: "לא רציתי להצביע כי פוטין זה חרא. רק הוא מתמודד. מי שרוצה להתמודד מולו נזרק לבית הסוהר. איפה נבלני? אני לא מצביעה לפוטין כי אני לא אוהבת אותו ואיך שהוא מדבר. כל מי שהיה טוב נפטר או נאסר".

רומן ברונפמן, לשעבר חבר כנסת חיפאי, כתב בדף הפייסבוק שלו: "‏מחאת הבחירות נגד פוטין עובדת כמעט בכל רחבי העולם, כולל ברוסיה. תורים ענקיים נצפו בערים גדולות במדינה ומחוצה לה. ‏עצם המחאה – למרות שהיא לא תשפיע על תוצאות הרצויות בקרמלין (סביב 80 אחוז תמיכה בנשיא המכהן) – מראה עד כמה הכל רקוב ומזויף במדינת הטרור מספר 1 בעולם. ‏לך כבר, לך!".

The post צפו: המחאה נגד פוטין הגיעה גם לחיפה appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить