[colbonews.co.il] בלעדי: כתב "כלבו" הצטרף למארב לילי אחר מאכילי חזירים (וידיאו)

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Аватар пользователя
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
янв 2022 13 21:47

[colbonews.co.il] בלעדי: כתב "כלבו" הצטרף למארב לילי אחר מאכילי חזירים (וידיאו)

Непрочитанное сообщение Инфодроид

 

22:00 בלילה. פקחי העירייה ריטה ססי וקלוד ג'ובראן מובילים אותי אל חלקו האחורי והחשוך של בניין דירות ברחוב בר רב האי דוד. קולות הטלוויזיה בוקעים מהחלונות שמעלינו, אולם אוזני כולם כרויות לקולות ולתנועות שעשויים לעלות מהוואדי עב הצמחייה הצמוד לבניין. צוות הפקחים ממתין בדממה לפתיחת התריסים של אחת הדירות בקומה השלישית, לגביה ישנן עדויות, כי מדי ערב מושלכת ממנה כמות מזון מכובדת שנועדה לסועדים ידועים מראש – חזירי הבר. השיחה עוברת לדרגת לחש. רק הפנסים שמדי פעם מדליקים הפקחים, במטרה להצביע עבורי על המיקום שאליו מושלך האוכל, או כשנשמע קול חשוד מהצמחייה, יכולים להסגיר את נוכחותנו.
צפו: תושבת נווה שאנן מאכילה חזיר ברג'ובראן מאיר על מתחם שנתחם באופן לא מקצועי בסורגים שפעם הוצבו על חלונות: "לכאן זורק השכן את האוכל, והחזירים עולים מהוואדי, כי הם יודעים שהאוכל מחכה להם. זו כבר הפכה להיות תחנת האכלה מוכרת לחזירים. ברבות הימים המקום הפך אפילו למקום רבייה עבורם". גם קערה ענקית שניצבת לה בצד הבניין מרמזת, לדברי הצוות, כי ייעודה הוא השקיית חזירים ולא חתולים.

במשך דקות ארוכות המתנו לתפוס את הדייר בקלקלתו, עד שססי הכריזה על הימצאותו של חזיר בין השיחים. דמותו אמנם לא נגלתה בפנינו, אבל קולות הנקישה של שיניו העידו עד כמה קרוב הוא אלינו. "זה סימן שהוא מאותת לנו שהוא יודע על נוכחותנו ושהוא מזהיר אותנו", פסקה ססי. הוזזתי אחורה למקרה שהחזיר יחליט לשעוט לעברנו בדהרה. מד הלחץ עלה, ודרשתי לוודא, כי הצוות מצויד בכלים שיכולים לנטרל את החזיר. ביקשתי לסיים את הפעולה. יש גבול לסכנה שאני מוכן לקחת גם במסגרת עבודתי העיתונאית.
פרופיל מאכילי החזירים
כך נראית שגרת היום, ופעמים רבות גם שגרת הלילה, של פקחי העירייה שמוצבים בחוד החנית של מאבק העירייה במאכילי החזירים. זוהי הפעם הראשונה שהעירייה מסכימה שעיתונאי יצטרף למבצע אכיפה כזה, שמבצעת סיירת האופנועים. זוהי גם הפעם הראשונה שבעירייה לא חוששים להודות כי היא מבצעת מארבים אחר מאכילי חזירים כחלק ממלחמתה חסרת הפשרות במפגע. ערן מיכאל, מרכז המטה לטיפול בחזירי הבר בעירייה, מצהיר ללא היסוס: "אנחנו בסרט מלחמה, ואני אומר לך שאנחנו מבצעים מארבים שלא מביישים את הצבא".

לדברי מיכאל, ההערכות הן שמספרם של מאכילי החזירים בעיר עומד על כמה מאות. "יש לנו היום מעל 500 מאכילים שאנחנו יודעים עליהם", הוא אומר. לשאלה כיצד הם הגיעו למספרים כאלה, הוא משיב: "יש לנו מיספור. אנחנו ממספרים תחנות האכלה, אנחנו עוקבים אחרי מספרי בתים, רובם כבר קיבלו דוחות. הוצאנו נוהל חדש, לפיו מי שיקבל דוח שני, יוגש נגדו כתב אישום. אם אנחנו באים בתשע, אז המאכילים יוצאים באחת עשרה. אם אנחנו תופסים האכלה בבניין אחד, אז הם תופסים חושה להאכיל בבניין אחר. הם יודעים שאנחנו עוקבים אחריהם, והם משחקים איתנו מחבואים. צריך לזכור שחזיר זו חיה שמריחה אוכל מקילומטרים. אם שמת לו אוכל פעם אחת בתשע בערב, הוא יבוא כל יום בתשע בערב. נמצא קשר ישיר בין האכלת חזירים להגעתם לרחובות העיר. כל מאכילי החזירים האלו גורמים למוות שלהם. הם אשמים בכך שהחזירים האלה מתים, והם אשמים בכך שהם נדרסים, כי הם מביאים אותם לתוך העיר".
צפו: אישה מגיעה לחלק אוכל בגבעת זמרשאלתי את מיכאל האם יש פרופיל מסוים של מאכילי חזירים. "אנחנו מזהים כמה מקרים. יש מאכילים בבתי אבות, כי זה יוצר לקשישים אינטראקציה ועניין, והם זורקים להם אוכל מהחלונות של בית האבות, כמו מקרה שהיה לנו בנווה דוד; או שהם משאירים בחוץ את האוכל, ואז בלילה הם אוהבים להסתכל מהחלון ולראות אותם באים. יש אוכלוסייה שמאכילה חתולים, אבל ההאכלה שלהם היא לא נכונה, והם מפזרים אוכל לאורך קילומטרים. יש בחור ברמת בגין שעושה מסלול לאורך ארבעה קילומטרים ומפזר אוכל לאורך כל השכונה. רוב האוכל נשאר, ואנחנו ממש מזהים את החזירים מגיעים לכל הנקודות, שבהן הוא משאיר את האוכל.
"יש קבוצה של אנשים שהם פנאטים לחזירים, והם גם רודפים אחרינו ולא מוכנים שנעשה פעולות למנוע את התופעה. הם רוצים שהחזירים יישארו בעיר. יש כאלה שאפילו איימו עלינו כשעשינו את הגדר, ואמרו לי שהם יפתחו אותה, כי הם רוצים שהחזירים ייכנסו".
מפה עירונית חושפת את ממדי התופעה
השיטה שבה משתמשת העירייה לאיתור תחנות האכלה של חזירים נראית פשוטה והיא מבוססת על סטטיסטיקה. תלונות, שמגיעות למוקד העירוני על הימצאות חזירים במיקום ובזמנים קבועים, מאששות את הסברה, כי במקומות אלה מתבצעת האכלה, ולשם נשלחים פקחים. מיכאל מסביר: "יש לנו מערכת חכמה במוקד. אם אני מזהה שמישהו מתקשר לדווח על נוכחות חזיר באותה הכתובת, ובערך באותה השעה, זו חייבת להיות פינת האכלה, לכל נקודה כזו אנחנו יוצאים, ובתשעים אחוז מהמקרים מתברר שצדקנו".

הפעילות המאומצת לאיתור תחנות האכלה, שמתבססת על הדיווחים שמתקבלים במוקד העירוני ועל איסוף נתוני הכתובות, בהן חולקו דוחות על האכלה לא מבוקרת (הן של חזירים והן חתולים), הביאה לגיבוש של מפה, הנמצאת בידי העירייה ומצליחה לתת תמונה מלאה על היקף התופעה. המפה, שנחשפת כאן לראשונה ושהפרטים המדויקים בה טושטשו מטעמים ברורים, מציגה כתובות מדויקות של בניינים, שבהן מצוי אוכל זמין לחזירים. נכון לשנת 2021, בעירייה מדווחים על כ-500 דוחות שחולקו על האכלה לא מבוקרת.

Изображение

מפת הדוחות שחולקו ברחבי העיר על האכלה לא מבוקרת

לפני כחודשיים, התגברו תלונות של תושבים בנווה שאנן, על כי שכניהם מטפחים בחצרות הבתים חזירי בר ואף דואגים להם לאזורי מרבץ, אולם לא לבדה תשכון נווה שאנן. התופעה, מתברר, רחבה הרבה יותר, וקיימת גם בשכונות אחרות. כיום ידוע על פינות האכלה ברחובות הגליל, בת חן, נתיב חן וחניתה בנווה שאנן, בגן אלי כהן בשפרינצק, בגן אופירה נבון בשער העלייה, בעין הים ובכרמליה, אם כי בזו האחרונה דווקא נרשמה ירידה בהיקף התופעה.

לא פעם המארב שמבצעים הפקחים יכול להימשך שעות ארוכות. ססי, שהיא סגנית מנהל אגף הפיקוח בעירייה, אומרת: "מחכים שעתיים-שלוש-ארבע עד שהבן אדם מגיע".

ג'ובראן: "אם יש תלונה נגד בית מסוים שממנו מתבצעת השלכת אוכל לחזירים, ואני לא יודע את השעה המדויקת שזה מתבצע, אני יושב ומחכה עד שאני תופס אותו".
ססי: "בדרך כלל מי שפונה אלינו עם המידע נותן לנו גם את הזמנים, פחות או יותר, שזה מתבצע, ובשעות האלה אנחנו מגיעים".

מיכאל מודה, כי התושבים התחילו לשתף פעולה עם העירייה במאבקה נגד מאכילי החזירים. "הם מתקשרים אלינו ואומרים 'תקשיבו, אנחנו לא רוצים להסתכסך עם השכן, אבל אנחנו רואים שמישהו פשוט זורק אוכל מהחלון לחזירים. ברחוב סורוקה היה מקרה של אדם שמבשל אוכל לחזירים וזורק אותו מהחלון. עופות! השכנים שלו התלוננו. תפסנו אותו", מספר מיכאל.

במארב שהוצב לאחרונה בגבעת זמר תועדה בעת מעשה עובדת זרה, המתגוררת בנווה שאנן, כשהיא מפזרת חלות שלמות לחזירים בחורשה. אותה אחת נתפסה גם כשהיא מפזרת אוכל לחזירים ברמות ספיר, ברוממה וברחוב הגליל.

Изображение

תושבת נווה שאנן מאכילה חזיר בר (צילום: אגף הפיקוח, עיריית חיפה)

מיכאל: "שמנו בלילה בגבעת זמר מצלמת שביל. כשבאנו בבוקר, ראינו שמישהו מפזר שם חלות, ואז אמרנו 'רגע, אם מישהו מפזר חלות וזה לא היה בלילה שאנחנו היינו כאן, אז זה בשעות הבוקר. יום למחרת, ישבנו שם בבוקר במארב ואף אחד לא בא. אז אמרנו 'אם זה לא בבוקר, וזה לא בערב, אז זה בצהריים. ישבנו שם בצהריים, ואז הגברת הגיעה ופיזרה חלות".

שיטה נוספת, שבאמצעותה עלו בעירייה על מוקד האכלה, הייתה הצמדת משדר ג'י פי אס על חזיר. המשדר איתר מסלול קבוע שמבצע החזיר מהוואדי עד לכתובת מסוימת בשכונת אלמוגי. פקחים שהגיעו למקום גילו שאכן מדובר בתחנת האכלה.

ביולי האחרון חשף "כלבו – חיפה והקריות", כי בניסיון למגר את מפגע חזירי הבר, העירייה ורשות הטבע והגנים יעתיקו חזירי בר להר חורשן, לאחר שיוצמד אליהם משדר ג'י פי אס, שיבחן את הישרדותם לאחר הרחקתם ממרחב המחיה שלהם. אלא שבחודשים האחרונים, מישדור החזירים מתבצע בנסיבות אחרות לגמרי. נכון לרגע זה מושדרו 10 חזירים, כשרק חלקם הועתקו אל מעבר לגדרות שהציבה העירייה בשכונות הדרום-מערביות של העיר, במטרה לבדוק אם החזירים מצליחים לעקוף אותן. בעירייה מצהירים, כי לעת עתה נראה, כי הניסוי צלח, שכן בשבועיים האחרונים לא אותר מעבר של החזירים שמושדרו אל השכונות. "אבל עדיין, החזירים הסוררים שנמצאים בפנים, לא יפסיקו לבוא. מה אתה תעדיף לאכול? בלוט או מקדונלד'ס? אותו דבר החזירים", אומר מיכאל.

 

The post בלעדי: כתב "כלבו" הצטרף למארב לילי אחר מאכילי חזירים (וידיאו) appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить
  • Похожие темы
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в «Новости от местных изданий»

Disclaimer