[colbonews.co.il] הדוח השנתי של המשרד להגנת הסביבה: 94-50 אחוז הפחתה בפליטת מזהמים במפרץ חיפה

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Аватар пользователя
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 1 месяц
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
авг 2022 26 08:17

[colbonews.co.il] הדוח השנתי של המשרד להגנת הסביבה: 94-50 אחוז הפחתה בפליטת מזהמים במפרץ חיפה

Непрочитанное сообщение Инфодроид

 

המשרד להגנת הסביבה מפרסם מדי שנה בעשור האחרון את מרשם הפליטות לסביבה של המפעלים בישראל (מפל"ס), הכולל מידע מקיף על אודות פליטות מזהמים לאוויר, לים, לקרקע ולמקורות מים. אתמול (חמישי), פורסמו הנתונים לשנת 2021 של 575 המפעלים הגדולים בישראל.

כמדי שנה, המפל"ס משמש כלי מרכזי לזיהוי מגמות של פליטות מזהמים והעברת פסולת בישראל. המשרד להגנת הסביבה נעזר במפל"ס כאמצעי מסייע לפעילות פיקוח, לקבלת החלטות ולקביעת מדיניות. בד בבד, המפל"ס נועד להגביר את שקיפות המידע הסביבתי בישראל – ככלי המנגיש מידע לציבור על פליטות מזהמים (לאוויר, לים, לנחל, לקרקע) ועל העברות פסולת מכל המפעלים הגדולים. נוסף על כך, מכיוון שמבנה המרשם במדינות ה-OECD דומה, ניתן לבצע השוואה בין המדינות. המידע מוצג גם באופן גיאוגרפי, ומאפשר לחפש מפעלים על גבי מפה. כמו-כן ניתן לבצע ניתוח נתונים מתקדם לפי מקור ולפי מזהם וכן השוואה בין שנים.
מפעלי מפרץ חיפה
במפרץ חיפה נרשמו הפחתות מצטברות בפליטת חומרים מזהמים לאוויר בשיעור של 94-50 אחוזים משנת 2012.

ב-NMVOC (חומרים אורגניים נדיפים ללא מתאן) חלה הפחתה של 32 אחוזים בשנת 2021, הנובעת מסגירת מפעל שמן תעשיות שמנים והפחתת דליפות מרכיבי ציוד במפעל גדיב; בתחמוצות חנקן נרשמה בשנת 2021 הפחתה של 8 אחוזים בעקבות הפחתות בתחנת הכוח חיפה ובכרמל אולפינים; בתחמוצות גופרית חלה עלייה של 22 אחוזים שהתרחשה בבזן. ב-PM10 נרשמה עלייה של 10 אחוזים שהתרחשה בתחנת הכוח חיפה; בחומרים מסרטנים נרשמה הפחתה של 15 אחוזים בעקבות הפחתת דליפות מרכיבי ציוד שבוצעה בגדיב.

הדוח מפרט את 20 המפעלים המזהמים בארץ. במקום הראשון – חברת החשמל אורות רבין בחדרה; בשני – חברת החשמל תחנת רוטנברג באשקלון; בשלישי – נשר מפעלי מלט ברמלה; ברביעי חברת החשמל תחנת גזר; בחמישי – חברת החשמל תחנת אשכול באשדוד; בשישי – חברת החשמל תחנת חגית בחוף הכרמל; בשביעי – ICL רותם אמפרט נגב שבמועצה האזורית תמר; בשמיני – בתי זיקוק לנפט (בזן) בחיפה, בתשיעי – דליה אנרגיות כוח שבתחומי הרשות המקומית יואב, ובעשירי – תחנת הכוח אורות יוסף בנאות חובב.

את העשירייה השנייה ברשימת המפעלים המזהמים פותחת חברת החשמל חיפה, ובמקום ה-18 – כרמל אולפינים מקבוצת בזן.

במשרד להגנת הסביבה מתרגמים את הפליטות המזהמות לעלויות חיצוניות שמתבטאות במיליוני ש'לים. פליטות המזהמים של בזן, הניצב במקום השמיני, נאמדת בעלות כוללת של 392 מיליון שקלים, מתוכם 280 מיליון שקלים גזי חממה (עלייה של אחוז אחד לעומת 2020). העלות החיצונית של חברת החשמל תחנת חיפה הנמצאת במקום ה-11,היא 366 מיליון שקלים, מתוכם 285 מיליון שקלים הם גזי חממה (ירידה של 3 אחוזים). העלות החיצונית של הפליטות של  כרמל אולפינים הניצבת במקום ה-18 נאמדת ב-116 מיליון שקלים, מתוכם 79 מיליון שקלים עלות גזי חממה (ירידה של 7 אחוזים).

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "אנחנו משתפים היום את הציבור במידע העדכני ביותר שבידינו. המפל"ס הוא כלי מרכזי שמשמש את המשרד, את הציבור ואת הארגונים הסביבתיים לשם קבלת תמונה מפורטת ומדויקת על זיהום האוויר בסביבה. נתוני דוח המפל"ס מראים המשך מגמת הפחתה ניכרת במזהמים וכן המשך הפחתת העלות החיצונית של פליטת חומרים מזהמים לאוויר בישראל, אך עדיין יש עבודה רבה לפנינו בהורדת זיהום האוויר בישראל, בעיקר בכל הקשור בתעשייה וכן בשריפות הבלתי חוקיות. נמשיך לפעול לשיפור איכות האוויר ואיכות החיים של תושבי המדינה".

איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה מתייחס לתוצאות ומגמות של כמויות מזהמי אוויר שנפלטו ממקורות תעשייתיים במפרץ חיפה: "אף על פי שמשתמע מהדוח כי במפרץ חיפה חלו הפחתות בפליטות מזהמים לאוויר של 94-50 אחוזים במצטבר משנת 2012 במפל"ס, יש לשים לב כי רוב הירידה בפליטות מזהמים התרחשה עד 2014 ומאז נשקפת ירידה מינורית ואף עליות בשנים מסוימות. ההשוואה לשנת 2012, טרם כניסת הגז הטבעי, היא מטעה. בפועל, רוב ההפחתה בפליטות  נעשתה במעבר ממזוט לגז, ובשנים האחרונות ההפחתות המשמעותיות היחידות הן בעקבות סגירת מפעלים – חיפה כימיקלים, שמן תעשיות שב"ח וכן כתוצאה מהדממה של מתקנים בגדות ביוכימיה.

"להערכתנו, העלייה בפליטת תחמוצות גופרית בבזן היא כתוצאה מתהליכי הדממות והתנעות במה"גים (מתקני הדחת גופרית) שחרגו מהיתר הפליטה ללא אכיפה מתאימה. בהתייחס לחומרים אורגניים מסרטנים, הטענה כי חלה הפחתה בדליפות מרכיבי ציוד במפעל גדיב, אינה נכונה. הירידה בפליטות חומרים מסרטנים בגדיב היא לא תוצאה של שינויים מבניים אלא של גילוי דליפות. משכך, לא ניתן להסיק כי ישנה הפחתה בכמות הפליטות. יתרה מכך, מניתוח נתוני הניטור בחמש מתוך שש ניידות הסמוכות לבזן, ניתן לראות, כי הממוצע השנתי של החומר המסרטן בנזן, זהה בין 2020 ל-2021".

 

The post הדוח השנתי של המשרד להגנת הסביבה: 94-50 אחוז הפחתה בפליטת מזהמים במפרץ חיפה appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить
  • Похожие темы
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в «Новости от местных изданий»

Disclaimer