[colbonews.co.il] "העבריינים צריכים להבין שלא ניתן להם לעשות מה שהם רוצים"

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Аватар пользователя
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 3 месяца
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
ноя 2022 14 14:58

[colbonews.co.il] "העבריינים צריכים להבין שלא ניתן להם לעשות מה שהם רוצים"

Непрочитанное сообщение Инфодроид

 

לפני כשלושה שבועות פורסמה ב"כלבו – חיפה והקריות" כתבה לא קלה על הנעשה בשוק תלפיות. המרואיינים היו בעלי עסקים שהציפו בעיות כואבות כמו תחנות סמים, בתי זונות, עבריינות קלה של פריצות וגניבות, ומקרי אלימות מתוקשרים יותר או פחות. בעלי העסקים דיברו על משת"פים שזוכים להגנה של משרד הביטחון ועל היעדר ביטחון אישי. הכתבה, ככל הנראה, לא נעלמה מעיני בכירי תחנת משטרת חיפה, ואלה הזמינו אותי לסיור לילי במטרה להראות לי ולקוראים איך הנוכחות המשטרתית בהדר משפיעה על העבריינים. 

מלווה במפקד התחנה סנ"צ חיים אזרד ובקצין אג"מ רפ"ק איהב רוחנה הגעתי לנקודת השיטור בפינת הרחובות נורדאו ומנחם, בדיוק מול גן בנימין, כדי לפגוש את "השריף של הדר". דמיינתי מגפי בוקרים מחודדים וכובע רחב שוליים, ומצאתי שוטר חביב עם פרצוף בייביפייס חביב. רס"ב רוני דמין הוא השוטר הקהילתי של הרובע אולי הכי קשה בעיר. 

"רוני הוא שוטר קהילתי בדיוק כמו ששוטר קהילתי צריך להיות", מחמיא לו אזרד, "הוא מכיר כל בלטה בהדר. הוא מחובר פה לקהילה ומכיר את כל העבריינים. הוא מסייע לכל מי שזקוק לסיוע, אבל גם יודע לאכוף, כך שאם למישהו בהדר יש בעיה – אם זה פתרון לסכסוך או כל דבר אחר – והוא לא רוצה להגיע לתחנת המשטרה, הוא יגיע לרוני שנמצא כאן כבר שבע שנים. הוא לרוב מסתובב ברגל או על אופנוע, והוא בפירוש העיניים שלנו כאן".

פה הם מרגישים יותר בנוח מאשר בתחנה?

"זו לא תחנת משטרה, אבל אם מישהו רוצה להגיש תלונה הוא יכול להגיע לפה. המקום לא פתוח 24/7 אלא רק כשרוני עובד, אבל הוא משמש יותר לעזרה קהילתית".

דמין: "מגיעים אלי אזרחים מסכנים שזקוקים לעזרה – תשושי נפש, הומלסים, נרקומנים. אני מסתכל על נרקומן ורואה בן אדם שהגיע לסיטואציה בגלל מצב סוציו-אקונומי נמוך, בעיות בבית או בעיות נפשיות. מי שצריך עזרה אנחנו מפנים אותו לרווחה ולעמותות הסיוע. אבל הם יודעים שאנחנו חובשים עוד כובע – אם הוא יעשה פשע הוא ישלם על כך, והוא יודע את זה. אם הוא יעשה טעות הוא ייעצר, ייחקר וגם נעלה אותו לשופט, נעשה כל מה שצריך. אבל ביום יום כשהוא עובר פה אזמין אותו לקפה, רק שלא יעשה לי פשעים".

 

Изображение

פתיחת נקודת השיטור הקהילתי ברובע הדר בשנת 2018 (צילום: דוברות המשטרה)

 
"נוכחות מונעת פשעים, אין ספק בזה"
אולי מצטיירת תמונה של אידיליה, אבל לא הכל דבש בממלכה הקטנה של השריף, ועל כך יעידו זרועותיו של דמין המלאות בסימני נשיכה טריים, תוצאה של מאבק בתוקף קשיש בשוק תלפיות. העבריין לא נכנע בקלות, דמין לא הרפה, והתוצאה – שלוש נשיכות ששלחו אותו להיבדק כדי לשלול מחלות זיהומיות.

"לפעמים זה המחיר שאנחנו צריכים לשלם בגופנו כדי למנוע עבירות ולהגיע לחקר האמת", הוא אומר, "כי בסופו של דבר העבריינים פוגעים ברובד החלש והנמוך של החברה".

מוקפת בחמישה לובשי מדים ובקצין בילוש על אזרחי, הרגשתי בטוחה מאוד לעבור במקומות הכי מפחידים בהדר, כאלו שבאור יום אני חוששת ללכת בהם לבד. כמו למשל בסמטת הכייסים – שם שאותו המציא דמין למעבר המחבר בין רחוב הרצל לחלוץ, סמוך למלון גלרי, לשעבר מגדל. פחד מוות בתוספת של ריחות שתן עזים וערימות של לכלוך מקדמים את פנינו, וזה לא ישתנה לכל אורך המסלול. 

"בסמטה הזו מרוכזים מכורים לסמים, ויש כאן חבר'ה שעושים תצפיות על הקונים בשוק ומכייסים אותם", אומר דמין, "נכון, לא נעים פה, יש פה הרבה פינות ומעברים חשוכים. מגיעים לפה אלכוהוליסטים ומשתינים על הקירות, אחרים נכנסים לחניון התת קרקעי כדי להזריק סמים".

איך מונעים את זה?

"על ידי עבודה יזומה של סיורים רגליים. אני משתדל להרבות פה בסיורים רגליים. מפקד התחנה מזרים לפה כוחות של יס"מ ומג"ב שיסיירו ויפטרלו פה, גם רגליים וגם רכובים. הוא עושה כל מה שהוא יכול במסגרת כוח האדם המצוי לו. אנחנו משתדלים להפגין פה נוכחות כמה שיותר. נוכחות מונעת פשעים, אין ספק בזה. בזכות הנוכחות בשטח אנחנו גם מגלים עבירות – כאלו שמגיעות מתלונות וכאלו שמתבצעות לנו מול העיניים".
"אנחנו לא מנסים לייפות את הדברים"
כל מי שחולף על פנינו עוצר לברך את דמין לשלום, והוא מקפיד על נימה אישית. הוא עוצר ליד שומר המועסק בשכר על ידי כמה בסטיונרים כדי לשמור על מרכולתם, מתעדכן אצלו מה קורה בשטח וטופח לו על הגב. 

"בעבר היה סכסוך בין האנשים שהיו אחראים על השמירה בשוק לבין סוחרי הסמים", הוא מגלה, "הסכסוך הזה הביא לקרבות. האחראי על השמירה לא רצה להתערבב עם זה שהתעסק במכירת סמים ואמר לו 'תישאר אתה בעניינים שלך, אני אשאר בשלי'. זה שעסק במכירה ניסה לנגוס בחלק של השמירה, ונהיה ביניהם קצר. זה היה סכסוך רציני, סכסוך דמים של ממש".

אזרד: "כשתצא לפנסיה תהיה בוקי נאה החיפאי, יש לך סיפורי עבריינים מפה ועד…".

דמין: "מה שמאפיין את האזור הזה הוא שמעל לפני השטח הכל פסטורלי עם הבסטות, בתי הקפה והפאבים החדשים שנפתחו, וזה טוב, זה עושה טוב לשכונה, אבל לצדם יש תחנות סמים שאנחנו נלחמים בהן בחירוף נפש על בסיס יום יומי, נרקומנים שמזריקים בחצרות וזנות רחוב. אנחנו משתדלים לאכוף כמה שיותר על ידי הפגנת נוכחות. בגדול, אנחנו עושים כל מה שצריך כדי לנסות ולמזער את התופעות השליליות. כשאנחנו מקבלים תלונה על יצאנית שמקבלת לקוחות באיזו חצר, אנחנו יוצרים איתה קשר, מזהירים אותה ומרחיקים אותה. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים במסגרת האפשרויות. יש לנו שת"פ עם עיריית חיפה. דיברנו עם מנהל אגף הביטחון בעירייה יאיר זילברמן שאת סיורי הנוכחות-בולטות שלהם לא יעשו רק באזורים היותר רגועים כמו בכרמל, אלא גם פה, באזורים המועדים לפורענות. בסך הכל יש שיתוף פעולה טוב".

אזרד: "זה סיור משולב עירייה-משטרה. זה משהו שהיה פעם, נפסק, ועכשיו החזרנו אותו. בכל משמרת אנחנו מפעילים ניידת אחת או שתיים שיש בה שוטר ופקח, והם מגיבים גם לאירועים פליליים וגם לאירועי מוקד 106. יש לנו שיתוף פעולה מלא עם העירייה. גם הנוכחות פה בהדר היא נוכחות משולבת, וזה חשוב כי זה מכפיל כוח. אני לא טוען שמושלם פה, אבל בין מה שמספרים לבין מה שרואים יש מרחק רב. זה לא שנרקומנים מסתובבים פה בין הבליינים ומפריעים להם. הם לא משליטים פחד ולא זורעים אימה. הם חיים פה, אי אפשר להגיד להם לא להסתובב ברחוב או לא לנסוע על קורקינטים".

בעלי עסקים בשוק התלוננו על משת"פים ואמרו שהמשטרה בעצם לא יכולה לעשות להם כלום.

"הם אזרחי ישראל, הם גרים פה".

דמין: "זו באמת נקודה שעלתה כמה פעמים, אבל לא בגלל שהם משת"פים לא עושים להם כלום".

בגלל שמשרד הביטחון מונע מכם לעשות להם משהו.

"ממש לא נכון. אם משת"פ יבצע עבירה הוא ייענש".

אבל אתם יודעים מי הם?

קצין מודיעין בילוש רפ"ק דוד גאולה: "קודם כל יודעים מי הם, אבל לאף אחד אין חסינות מהחוק. גם לבנים של משוקמים, לדור שני או שלישי, אין חסינות. אנחנו מבינים את הרגישות וגם את הדילמות שלהם ואת משבר הזהות. מצד אחד הם משוקמים, ומצד שני הם מנסים להתאקלם פה בסביבה, ויש קשיים חברתיים ואחרים. אבל לאף אחד אין חסינות. אם הם מתעסקים בפשיעה הם נעצרים ונותנים את הדין כמו כל אזרח אחר במדינה".

דמין: "משוקם לשעבר התקשר אלי ודיווח על המחבלת שהיתה בגן הזיכרון. בזכותו נמנע פיגוע הרבה יותר גדול כי הזרמנו כוחות בזמן אמת. אנחנו לא מנסים לייפות את הדברים. יש פה בעיית תמהיל של זנות רחוב ונרקומנים, אבל הם בני אדם. אנחנו לא יכולים להעלים אותם. מה שאנחנו יכולים לעשות זה לנסות להשתדל – ואנחנו מאוד משתדלים – להיות יצירתיים במלחמה בתופעה המכוערת הזו, ולכן אנחנו מזרימים כוחות ועושים עבודה יזומה".

 

Изображение

סיור המשטרה פוגש בסיור העירייה (צילום: חגית הורנשטיין)

 

The post "העבריינים צריכים להבין שלא ניתן להם לעשות מה שהם רוצים" appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить
  • Похожие темы
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в «Новости от местных изданий»

Disclaimer