[colbonews.co.il] מתבגרים לכודים ברשת

Новости Хайфы от местных ивритоязычных источников и обсуждение их
Аватар пользователя
Инфодроид
Робот
Стаж: 4 года 6 месяцев
Сообщений в этой теме: 1
Получено реакций: 0
июн 2023 22 02:43

[colbonews.co.il] מתבגרים לכודים ברשת

Непрочитанное сообщение Инфодроид

 

מאז ומעולם מציבה תקופת ההתבגרות אתגר הורי לא פשוט ובתקופות של היעדר מסגרות, כמו חופשת הקיץ, המתבגרים נוטים עוד יותר להתנהגות סיכונית. בימים אלו נפרצים כמעט כל הגבולות וקיים קושי אמיתי לשלוט על התכנים, אליהם הם נחשפים, כאשר לנו, כהורים, אין כל מושג על תכנים אלה.

למתבגרים יש נטייה להקשיב לחבריהם ולהתנהג כמותם יותר מאשר להישמע להוריהם. כיום, יותר מתמיד, יש לחברים ולחברה בכלל השפעה גדולה יותר מאשר בעבר, בעיקר "בזכות" אמצעי התקשורת האלקטרוניים החדשים. כדי שמתבגר יהיה מקובל  בחברה, הוא  מוכן להתעלם ממסרים חינוכיים ומוסריים שספג במשך שנים בבית ובבית הספר ובלבד ש"יהיה מקובל".

הרשתות החברתיות והסמארטפונים, באמצעותם המתבגרים מתקשרים ביניהם אונליין, חושפים אותם לתכנים שאינם תואמים לגילם, כמו פורנוגרפיה וסרטים עם מסרים חברתיים אלימים או אנטי-ממסדיים. בהיותם בגיל שבו הם נגררים בקלות להשפעות שאינן הוריות, לא מן הנמנע שחשיפה זו תשפיע בהמשך על התנהגותם ועל דעותיהם, שעלולות להיות שליליות ואף מסוכנות.

הבילוי הממושך מול המסכים, ללא מפגש פיזי עם חברים "אמיתיים", עלול לגרום להסתגרות ולהתבודדות, במיוחד אצל מתבגרים שלהם יש כבר נטייה כזו מהעבר. זו, עלולה להשליך על התנהגות אנטי-חברתית בעתיד ולהביא אף לדיכאון והשלכותיו עד כדי אובדנות.

הרשתות החברתיות השונות עלולות להיות מלכודת, כאשר הנער או הנערה מתקשרים אונליין עם גורם לא מוכר ועלולים להתפתות להיפגש עם מי שהם מתכתבים איתו ואינם יודעים, למשל, כי מאחורי תמונת הילד החמוד עומד מבוגר שמבקש ליצור קשר אסור עם קטינים.

תופעת השיימינג (ביוש) הידועה התגברה מאוד מאז החלו בני הנוער להתקשר ביניהם דרך הרשתות. הסיכון בתופעה הוא כבד ועלול להביא לתופעות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות חמורות אצל מי שמביישים אותם ברשת. לכן, חשוב להסביר למתבגרים כל העת על הסכנות, וכן, גם במחיר של פגיעה בפרטיותם, להציץ מעת לעת במחשב ובנייד שלהם.

הבריאות הגופנית עלולה גם היא להיפגע מהישיבה הממושכת מול המסכים, כמעט ללא פעילות גופנית, במיוחד כאשר נלווית אליה אכילה לא מבוקרת. השמנתם הבלתי נמנעת של המתבגרים פוגעת בדימוי העצמי שלהם ובמקובלות החברתית, ואז הם מסתגרים עוד יותר.

אם לא די בכך, הרי לפניכם הסכנות הטמונות בפעילויות "לא יושבניות", או ליתר דיוק בפעלתנות-יתר: עישון חומרים למיניהם ושתיית אלכוהול לא מבוקרת; מי שלא ניסה קודם, ירצה להתנסות, בעיקר אם יש לו "חברים" שמשפיעים עליו. מי שעישן קודם, עלול לרצות "לשדרג" את חומרי העישון שלו.

מבחינה סטטיסטית ידוע שכאשר מתבגר מעורב בפעילות סיכונית אחת, יש סבירות רבה שיוסיף לעצמו או ייגרר לפעילויות סיכוניות נוספות: שתיית אלכוהול, נהיגה תחת השפעת אלכוהול, נהיגה ללא רישיון, יחסי מין לא מוגנים ועוד.

 

The post מתבגרים לכודים ברשת appeared first on כלבו – חיפה והקריות.

Новая тема Ответить

Вернуться в «Новости от местных изданий»

Disclaimer